Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Uçuş emniyeti, fransız gururuna feda mı ediliyor?

Avukat Hakan Hanlı tarafından 24 Mart 2015 tarihinde meydana gelen 150 kişinin hayatını kaybettiği,kazanın nedenini pilotaj hatası olarak açıklanmış olan Germanwings Hava Yolları’nın 9525 sefer sayılı uçağının yapmış olduğu kaza..

Kategori: Havacılık haberleri

Ahakan hanlivukat Hakan Hanlı tarafından 24 Mart 2015 tarihinde meydana gelen 150 kişinin hayatını kaybettiği,kazanın nedenini pilotaj hatası olarak açıklanmış olan Germanwings Hava Yolları’nın 9525 sefer sayılı uçağının yapmış olduğu kaza ile ilgili yazmış olduğu makale;

AIRBUS UÇAK KAZALARI: “PİLOTAJ DEĞİL, BİLGİSAYAR HATASI”

I. AIRBUS Uçak Kazaları: “3ncü A-320 kazası”

Kazayı duyduğumuz ilk anda, arkadaşıma yeni bir “pilotaj hatası”dır, dedim.
Dur bakalım dediğinde de; “neden durayım, ne kadar üzücüdür ki; AIRBUS’ın politikasında; peşin hüküm olarak, TÜM KAZALARIN PİLOTLARA YÜKLENMESİ , yani PİLOTAJ HATASI yatar” diye, cevap verdim.

Benzer bir durumu, bundan 10 yıl kadar önce A-320 tipinde ki, ne tesadüf, Onur Air uçağında yaşadık.
Brüksel’e giderken, Macaristan üzerinde uçak benzer bir açı ile alçalmaya başladı. 4 – 5 dk. süren bir müddetin sonunda düzeldi.
Bu müddet içinde, kabin basıncında herhangi bir değişiklik olmadı.
Müteakiben, pilot anons yaparak Budapeşte’ye acil iniş yapılacağını bildirdi.
Kısa bir müddet sonra da, acil inişten vazgeçildiğini ve yola devam edileceğini öğrendik. Brüksel’e sorunsuz ulaştık.
Pilotla yaptığımız sohbette; “olayın bilgisayar programından doğma ihtimali olduğunu ve rapor edeceğini” söyledi.

Bunu bir kenara bırakarak esas cümleye gelelim: AIRBUS firmasının sloganı “uçağı bilgisayar idare eder” şeklindedir.
Bir başka deyişle; “pilot, sadece kumandalara (düğme ve levyelerine) dokunarak bilgisayara niyetini bildirir ve uçağa doğrudan hakim değildir”.
Hatta, biz her AIRBUS kazasını takiben “iddia edilen pilotaj hatası” iddiasına, uçağın oto-pilotu bilgisayar tarafından idare edildiğinden, “Bilgisayar Hatası” demek gerekir diye, düşünürüz.

II. LUFTHANSA – GERMANWINGS Havayolu Şirketi: “A-320 Kazası ve MANTIK Hataları”

Şimdi gelelim, 24 Mart 2015’te, Germanwings Havayollarına ait A-320, 4U 9525 sefer sayılı Barcelona-Düsseldorf, uçağı Nice’in kuzeyindeki Barcelonnette’ye 100 km uzaklıkta düştü.

Kaza ile ilgili detayları Aviation Herald sitesinden izleyebilirsiniz: http://avherald.com/h?article=483a5651&opt=0

Bununla birlikte, Uçakla ilgili mantık zorlayan durumlara birlikte bir bakalım:
1. Kara Kutu: Daha uçak kumandalarını ve uçağın teknik durumunu kaydeden “kara kutu” bulunmadan, yardımcı pilotun “acil alçalış kumandası vermiş” , yani “iniş düğmesine basmış olduğunu” iddia edebilmek için, en azından bu düğmenin bulunduğu konsolun incelenmesi gerekir. Bu bile yeterli olmamasına rağmen, ne bu konsol bulunmuş ne de kara kutu. Bu acele neden ?.
2. Yardımcı Pilot: Yardımcı pilotun nefes alışları son saniyeye kadar normal deniyor. Yardımcı pilot şuurlu ise, bu mümkün olabilir mi ?.
3. Kabin Prosedürü: Kabinde tek kalan pilotun şuurunu kaybetmesi ve tehlike doğmaması için, acil durumda muayyen bir müddetin sonunda bu kapının açılabilmesi için bir prosedür vardır. Neden kullanılmadı ?. Ayrıca, bir pilot ihtiyaç için dışarı çıktığında bir kabin memuru içerde kalır. Neden, bu kurala riayet edilmedi ?.
4. Otomatik Pilot: Uçak kalkıştan sonra rotasını bulmuş ve kazadan 6 dk. öncesine kadar normal seyrine devam etmiştir. Bu da normal prosedürün tatbik edildiğini ve uçağın oto-pilota devredildiğini gösterir. Bu durumda, yardımcı pilotun evvela oto-pilotu devreden çıkarması, sonra da acil alçalış için kumanda vermesi gerekir. Oysa iddiaya göre; kabinde tek 1 kumanda devrine dair ses / çıt duyulmuyor. Arıza durumundaki prosedür; “oto-pilot kullanımı” olduğundan, oto-pilot’ta alçalmış olabilir.
5. Pilot Haysiyetini Yaralayıcı İthamlar: Yolcularını kendisi ile beraber kurban etmeyi göze alan bir pilot dağa değil, bir başka uçağa çarpar, ya da bir gökdeleni (11 Eylül gibi) veya hava meydanını hedef alır ki, şanı büyük olsun !.
III. Sonuç: “UÇUŞ EMNİYETİ ve HATALAR”

Anlayacağınız üzere bütün bunlar, “sadece ve sadece BİLGİSAYARIN, TÜM KUMANDALARI BLOKE ETMESİ” ile izâh edilebilir.

İDDİA EDİYORUZ Kİ, öbür kara kutu bulunsa bile, AIRBUS firması, “İNTİHAR ve BAYGINLIK TEORİSİNİ” destekleyecek kısımları yayınlayıp, diğerleri ile oynayacaktır.

Nedense, IATA da buna ses çıkarmayacak ve AIRBUS firması böyle kolay sıyrıldıkça, uçuş emniyetine, 1 kere dahi mahkum olması halinde bile, düzeltmek için harcayacağı çabadan yine yüksünebilecektir.

AIRBUS firması bu kadar sütten çıkmış ak kaşık mıdır ?.

Atlantiğe düşen A-330’un, düşme sebebinin “Güvenilmeyen / Hatalı Hız”dan kaynaklandığı bilinmekle birlikte, acaba bu hususta gereken iyileştirme/düzeltmeler yapılmış mıdır ?.

Acaba, hatanın kabullenilmesi konusunda Uçuş Emniyeti, Fransız gururuna feda mı ediliyor.

Hakan HANLI Kimdir?

Ankara ve Brüksel barolarına kayıtlı olan Avukat Hakan Hanlı,uluslararası ve Avrupa şirketler, ticaret ve rekabet hukuku alanındaki başarılarından dolayı Chambers&Partners tarafından yapılan araştırma ve değerleme sonucu ilk kez Türk bir avukat olarak 2010 yılında “A+” ile derecelendirilmiştir.

Etiketler: ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri