Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

“Üçüncü Havalimanı Yapılmayacak!”

“Üçüncü Havalimanı Yapılmayacak” bu sözler Sözcü gazetesinin deneyimli yazarı Ege Cansen’e ait. Bugün ki köşe yazısında Avrupa yakasına yapılması planlanan üçüncü havalimanı hakkında tespitlerde bulunan Ege Cansen,şu ifadeleri kullandı. “Israrla..

Kategori: Havacılık haberleri

“Üçüncü Havalimanı Yapılmayacak” bu sözler Sözcü gazetesinin deneyimli yazarı Ege Cansen’e ait.

Bugün ki köşe yazısında Avrupa yakasına yapılması planlanan üçüncü havalimanı hakkında tespitlerde bulunan Ege Cansen,şu ifadeleri kullandı.

“Israrla söylenen bir “üçüncü havalimanı yapılıyor” kandırması daha doğrusu yalanı var. İstanbul’un Karadeniz kıyısında inşası planlanan ve ihalesi yapılmış olan havalimanı, İstanbul’un “üçüncü” havalimanı olmayacaktır. Çünkü bu havalimanı işletmeye alınınca Atatürk Havalimanı yıkılacaktır. Bendeki bilgilere göre hava trafik güvenliği açısından hem Atatürk hem de yeni havalimanının aynı anda hizmet vermesi mümkün değildir. Hiç ümidim yok, ama inşallah hükümetin aklı başına gelir de bu yeni havalimanının inşasından vazgeçerler. Onun yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’nı 100 milyon yolcu kapasitesine çıkartır, Atatürk Havalimanı’nı da geliştirilirler. Bu model, hem yatırım hem de ulaşım maliyeti açısından, Karadeniz kıyısına yeni havalimanı yapmaktan daha ekonomiktir.

Türkiye, Anadolu’dur; havalimanı da Anadolu’da olmalıdır

İstanbul’un havalimanlarının üç işlevi vardır. Birincisi, Türkiye’nin içinden İstanbul’a gelen ve giden yolculara hizmet vermektir. İkincisi Türkiye’de yaşayanlara ve Türkiye’ye gelen-gidenlere uluslararası hava ulaşımı imkanı sunmaktır. Üçüncüsü, Batı-Doğu arasındaki seyahat eden yolculara “transit” (aktarma yapma) hizmeti temin etmektir. Bu

fonksiyonlara kargo taşımacılığı da ilave etmek gerekir ki, ticari yüklerin çoğu da Anadolu tarafına adreslidir. Hangi işlev esas alınırsa alınsın, İstanbul’un “büyük” havalimanının Anadolu yakasında olması gerekir. Böylece Türk yolcuların çoğunluğu uçağa binmek için Boğaziçi’ni geçmekten kurtulur.

Atatürk Havalimanı emsalsiz bir konumdadır

İstanbul’un Avrupa yakasına ve Trakya’ya hizmet etme bakımından Atatürk havalimanı ideal bir yerde inşa edilmiştir. Tüpgeçitle birlikte demiryolu ve metro bağlantıları hazırdır. Hem E-5’e, hem de TEM’e irtibatlıdır. Deniz yoluyla gelecek olanlara çok yakındır. Trafik açısından bu kadar iyi konumlanmış ve bugüne kadar milyarlarca dolar yatırım yapılmış bir havalimanını yıkmak “çılgınlık”tır. Bu yöreyi yanındaki askeri havaalanı birlikte imara açmak ise, çok çirkin bir “rantçılık”tır.

Almanlar, Sabiha Gökçen’in büyütülmesine karşı çıkamaz

Hükümet yağcılarına göre, kıskanç Lufthansa ve yandaşları yeni “sözde” üçüncühavalimanı inşasını engellemeye çalışmaktadır.

Benim önerdiğim yol izlenirse, bu tehlike(?)de ortadan kalkar.

SON SÖZ: Rant gelmiş cihane, üçüncü havalimanı bahane”

Etiketler: ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri