Kategoriler
Havacılık haberleri

THY Doğu İl’leri İçin Uyardı

Türk Hava Yolları yayınlamış olduğu duyuru ile Doğu illerinde  devam eden olumsuzluklar nedeniyle yolcularını uyardı.

İşte O duyuru “Mardin, Van, Diyarbakır, Batman ve Siirt illerinde yaşanan olumsuz durum sebebiyle, 7 Ekim 2014 ve öncesinde Mardin, Van, Diyarbakır, Batman ve Siirt varışlı/çıkışlı uçuşlarımız için 07- 15 Ekim 2014 tarihleri arasında biletleme yapmış yolcularımız; rezervasyon/uçuş noktası değişikliği, bilet süresinin uzatılması veya iade talepleriniz için 12 Ekim 2014 (dahil) tarihine kadar 444 0 THY / 444 0 849 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ya da Türk Hava Yolları Satış Ofisleri ve Yetkili Satış Acenteleri’ ne başvurabilirsiniz.”

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY’den Yolcularına Uyarı

Türk Hava Yolları 30 Mart 2014 tarihinde seyahat edecek yolcularını uyardı.

İşte THY resmi internet sitesinden yayınlamış olduğu metin “30 Mart’ta geçilmesi planlanan 2014 yaz saati uygulaması, Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca 31 Mart’a ertelenmiştir. Bu karara istinaden, 30 Mart’ta gerçekleşecek olan seferlerimizin Türkiye çıkış ve Türkiye varış saatleri 1 saat öne çekilmiştir. Yurtdışı noktalardaki kalkış ve varış saatlerimiz ise aynı kalacaktır.

Ülkemiz üzerinden aktarmalı seyahat edecek, iç veya dış hat devamı olan transit yolcularımızın Türkiye varış ve Türkiye kalkış saatlerinin her ikisi de bir saat daha erken gerçekleşeceğinden, bağlantı süreleri aynı kalacaktır.

Türkiye’deki havalimanlarından seyahat edecek yolcularımızın -olası aksaklıklardan etkilenmemeleri için- yurtiçi sefer kalkış saatinden en az 2 saat, yurtdışı sefer kalkış saatinden ise en az 3 saat önce havalimanında hazır bulunmalarını tavsiye ederiz”

Kategoriler
Havacılık haberleri

TÜRSAB Havayolu Şirketlerini Uyardı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB),üyelerinden gelen yoğun şikayetler üzerine havayolu şirketlerine mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla internet sitesinden uyarı metni yayınladı.

İşte TÜRSAB tarafından yayınlanan o metin;

Birliğimiz üyesi seyahat acentalarından gelen yoğun şikayetlerde; havayollarının web sitesi yolu ile satılan uçak biletlerinin son kullanıcı fiyatı ile, satış acentalarına, bilet satışlarında tavsiye ettikleri, hizmet bedeli de dahil edilmek suretiyle belirlenen bilet bedeli son kullanıcı fiyatının, farklı olduğunun belirlendiği, ifade edilmektedir.

Uygulamada, havayollarının, hizmet bedelini hiç almadığı ve/veya daha düşük aldığı, hatta buna ilaveten bazı parkurlarda biletin net ücreti üzerinden de ayrıca indirim yaptığı tespit edilmiştir.

Özellikle havayollarının net bilet ücreti üzerinden indirim yaptığı uçak biletlerinin satış hakkını, sadece kendi uhdesinde tuttuğu ve acentelerin kullandığı rezervasyon ve bilet satışı sistemlerine bu fiyatları yüklemeyerek onları daha pahalı bilet satmaya zorunlu bıraktığı anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, uçak biletinde, son kullanıcı fiyatını oluşturan unsurlar; net uçak bilet ücreti, ilave yakıt ödemesi, hava alanı vergileri ve hizmet bedeli toplamından oluşmaktadır. Acentaların, bilet satışı ile elde ettikleri tek gelir ise “hizmet bedeli” dir.

Acentaların, tek gelir kaynağı olan hizmet bedelini almadan satış yapamayacakları düşünüldüğünde, havayollarının, son kullanıcıya açıklanan bilet bedelini, önceden uygulanan şekilde hizmet bedeli ekleyerek genel satış acentası ile aynı alması gerekirken, hizmet bedelini hiç almayarak veya daha düşük almak suretiyle veya bilet bedelinden de indirim yapmak suretiyle uygulaması, acenta ile aktedilen genel satış sözleşmesinin ihlali niteliği taşıdığı gibi bu hususun Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturacağı da hatırlatılmıştır.

Ayrıca, havayollarının uçak biletlerini satmak için IATA veya havayolları ile uçak bileti satış acenteliği sözleşmesi yapmak suretiyle yüksek miktarlarda teminat ve ek mali külfetler üstlenen, ağır mali riskler alan seyahat acentalarının mağduriyetinin son derece ağır olduğu açıktır. Kaldı ki, tüketiciyi, havayollarını kullanımda teşvik, reklam, tanıtım ve yönlendirme suretiyle ve yine kendi müşteri portföyünü kazandırarak, havayollarının piyasada tutundurucu faaliyetlerini artıran güçlendiren, benimseten seyahat acentelerinin, havayollarının hedeflerine ne denli hizmet ettiği de yadsınamaz.

Havayollarının satış politikaları kapsamında, satışların artması için destek beklediği ve yıllık olarak ulaşmaları gereken hedefleri dahi belirlediği düşünüldüğünde; genel satış acentalarını, daha pahalı uçak bileti satmak zorunda bırakmaları, acentalar ile haksız rekabet içerisinde olmaları, hukuka aykırı olduğu gibi sözleşmenin taraflarından biri olan seyahat acenteleri aleyhine sözleşme edimlerini ağırlaştırıcı sonuçları ekonomik olarak doğurmakta ve ticari etiğe de uygun düşmemektedir.

Acentaların, yegane geçim kaynağı olan hizmet bedelini almadan bilet satışını gerçekleştiremeyeceği göz önünde tutulduğunda, havayollarının, acentalar ile rekabet içerisinde hareket etmesi, Anayasaya, yasal mevzuat ve sözleşmeye aykırılık oluşturmaktadır. Türk Ticaret Kanunu’nun “Haksız Rekabet” başlığı altında düzenlenen “Amaç ve ilke” başlıklı 54 maddesine, “Dürüstlük kuralına aykırı davranışlar,ticari uygulamalar” başlıklı 55 ve 56 nci maddelerine, Medeni Kanunun 2 nci maddesi dürüstlük kuralını temel esas olarak almış olduğundan, doğruluk ve dürüstlük ilkesine ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun, rekabetin ihlalini yasaklayan hükümlerine de aykırılık teşkil edebileceğinden havayollarının, yukarıda açıklanan aykırılık oluşturan fiillerine son vermesi, durumun düzeltilmemesi halinde ise acentaların ve acentaların hukuki hakları açısından Birliğimizin hukuki yollara başvuracağı hususu vurgulanmıştır.

Üyelerimize önemle duyururuz.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

(TÜRSAB)

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY,Tiflis yolcularını uyardı

Türk Hava Yolları,Gürcistan’ın Tiflis şehrine seyahat edecek yolcularını uyardı.

İşte THY tarafından yayınlanan uyarı metni “Değerli Yolcularımız,

26 Mayıs 2013 tarihli İstanbul Tiflis – Tiflis İstanbul (TK384 TK385) seferlerimiz hava sahasının kapalı olması sebebiyle 40 dakika erken icra edilecektir.

İstanbul Tiflis Kalkış: 06:25

Tiflis İstanbul Kalkış: 09:40

olarak Değişmiştir”

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY’den Amerika Birleşik Devletlerine Gidecek Olan Yolculara Uyarı

Türk Hava Yolları,ABD’ye gidecek olan yolcularına bir takım uyarılarda bulundu.

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada “Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Güvenlik Yönetimi birimi, 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle Amerika’ya veya Amerika’dan yapılacak uçuşlarda uçuş saatinden 72 saat önce, yolcuya ait

  • Ad,
  • Soyad
  • Cinsiyet
  • Doğum Tarihi

bilgilerinin gönderilmesini talep etmektedir.

*1 Kasım 2010’dan sonra Amerika’ya/Amerika’dan uçuşu olan yolcularımızın bu bilgileri tamam değilse uçuşlarını gerçekleştiremeyebilirler. İlgili tüm yolcularımızın 1 Kasım öncesinde mutlaka Türk Hava Yolları Satış ofislerine ya da rezervasyon yaptırdıkları (veya biletlerini temin ettikleri) acentelere başvurarak bu bilgileri tamamlatmalarını önemle rica ederiz.