Kategoriler
manşet haberler

Uçaklar Nasıl Kalkar

Toplumumuzda uçağı uçuran şeyin motor olduğu düşüncesi var olmaktadır. Oysa motor olmadan uçan planör olarak adlandırılan uçakların varlığı da günümüzde aşikardır. Öncelikle şu iyi bilinmelidir ki motor uçağın uçmasında sadece yardımcı bir etkendir. Uçağın uçmasını havada tutunmasını sağlayan kanatlardır. İsterseniz ilk olarak uçma ne demek bunun bir tanımını yapalım.
   Bir cismin referans bir noktaya göre havada tutunabilmesi ve havada havaya nazaran hareket edebilmesi  uçmak olarak adlandırılır. Bu tanımın gayet iyi anlaşılması için referans nokta,izafi hız ve tutunma kavramlarının ne anlama geldiğin bilinmesi gerekmektedir. Bu yazımızın sonunda inşallah hepiniz bu soruların ne anlama geldiğini kavrıyor olacaksınız. İzafi hız, adında anlaşıldığı üzere göreceli yani bizim öyle olduğunu düşündüğümüz hızdır. Bunu şöyle örnekleyelim; iki tane  hızları V km/h  olan taşıt olsun. Bu taşıtlar eğer aynı yöne doğru hareket etmişlerse içerisinde oturan  kişiler birbirlerine baktıklarında kendilerini hareket etmiyormuş gibi görürler.zıt yönlerde giderlerse birbirlerine baktıklarında kendilerinin iki kat daha hızlı gittiklerini sanırlar. Oysa ki hızları V km/h’ dır. Burada dedik ki hızları aslında V km/h dır peki neye göre bu böyledir.işte bu sorunun cevabı da referans noktasıdır.yani seçtiğimiz her şey bize referans noktası olabilmektedir.

  Biz gündelik hayatımızda kullandığımız hız ölçülerini yere göre yani hareketsiz kabul ettiğimiz noktaya göre almaktayız. Aslında izafi hız kuramına göre yerin de bize göre bir hızı bulunmaktadır.şimdi de tutunmayı ele alalım hepiniz  Arşimed’i  duymuşsunuzdur. Tutunmanın  ana felsefesi de arşimed kanunlarıdır. Bu kanunları isterseniz bir tekrar edelim. Bir cisim  sıvıya batırılan hacminin kütlesi kadar  büyüklükteki bir kuvvetle yukarıya doğru itilir. Bu kuvvet cismin ağırlığından küçükse cisim dibe doğru batmaya başlar. Eğer bu uygulanan kuvvet cismin ağırlığında eşitse cisim seviyesini korur. Cismin uyguladığı kuvvet büyük olursa  cisim yukarı doğru yükselmeye başlar. Bu kuramları  tabiî ki de sadece sıvılar için sınırlandıramayız. Aynı durumu tüm akışkanlar için uygulayabiliriz. Havanın da bir akışkan olduğu bilinmektedir. Bu anlattıklarımız tamamen statik kuvvetlerdir.Dolayısıyla çok yüksek bir kaldırma kuvveti oluşturmazlar. Uçağın havada kalmasını sağlayamazlar. Bunun için sadece statik kuvvetler yeterli değildir dinamik kuvvetlerinde olması gerekmektedir. Peki bu dinamik yükler nasıl oluşturulur? İşte burada da devreye motorlar girmektedir. Motorların amacı uçağın yerde sürtünme ve sürükleme kuvvetini ,havada sadece sürükleme kuvvetini yenmektir. Sizlere dinamik kuvvetin nasıl elde edileceğini anlatıyım. Belki bunu aranızda bilenler bulunmaktadır. Elinize bir kağıt alın kağıdın üst tarafından üfleyin. Kağıdın yukarı yönde hareket etme eğilimine gireceğini göreceksiniz. Bunun nedeni ilk olarak Leonardo da vinci ’nin ortaya atmış olduğu  basit bir kuram ile açıklanmaktadır. Hızın arttığı yerde basınç azalmaktadır. Kağıdın yukarı eğiliminde bulunması da bu yüzdendir. Yani kağıdın üst yüzeyinden üflediğinizde havanın hızı artmaktadır. Dolayısıyla üst tarafında basınç azalmaktadır. Alt noktada oluşan basınç üst noktaya nazaran fazla olduğundan kağıdın ağırlığından yüksek bir kuvvet uyguladığında da kağıt yukarı doğru hareket etmektedir. Uçaklarda oluşan durumda bundan farklı değildir. Sistem aynıdır. Fakat elde etmeniz gereken kuvvet çok daha fazladır. bir kağıdın ağırlını miligramlarla ifade ederken uçak dediğimiz taşıtın ağırılığı bugün 500 tonu bulmaktadır. Dolayısıyla böyle devasa bir kütleyi yukarı kaldırmak için uygulamamız gereken dinamik kuvvetler çok yüksek sürükleme kuvvetlerini yenerek motorlar sayesinde sağlamaktadır.