Kategoriler
Havacılık haberleri

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’nda son durum

Marmara bölgesinde etkili olan yağış ve fırtına hava ulaşımını olumsuz yönde etkiliyor.

Dün akşam saatlerinden itibaren etkisini arttırarak devam ettiren yoğun yağış ve fırtına bir çok havayolu şirketinin uçuşlarının iptal edilmesine veya gecikmeli olarak gerçekleşmesine neden olmuştu.Salı akşamı itibariyle de İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Atatürk Havalimanı ve Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçuşlar normal olarak gerçekleştirilmeye başlandı.Ancak havayolu şirketleri olası iptal ve gecikmelerde yolculara konu hakkında bilgilendirme mesajları yollamalarına rağmen havalimanlarına gelmeden önce çağrı merkezlerini arayarak bilgi almaları konusunda uyarıyor.

İşte uçuşlar hakkında bilgi alabileceğiniz havayolu şirketlerine ait çağrı merkezlerinin telefon numaraları;

  • Türk Hava Yolları 444 0 849
  • Anadolujet 444 25 38
  • Pegasus Hava Yolları 0888 228 12 12
  • Onur Air Hava Yolları 0850 210 66 87
  • Atlasglobal Hava Yolları 0850 222 00 00
  • SunExpress Hava Yolları 444 0 797
Kategoriler
Havacılık haberleri

Atatürk Havalimanı’ndan son dakika haberler

İstanbul-Milano seferini yapan yolcu uçağının motor kısmının alev alması sonrasında yaşanan gelişmeleri aktarıyoruz.

Sabah saatlerinde meydana gelen Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağının kalkışından kısa bir süre sonra motor kısmının alev alması akabinde Atatürk Havalimanı’na acil iniş yapması sonrasında pist uçuşlara kapatılmıştı.Uçaktan tahliye edilen yolcular terminale alındıktan sonra uçağı incelemek üzere uzman ekipler çalışmalara başlamıştı.Yaklaşık 45 uçuşunu iptal eden Türk Hava Yolları’nın  uçuşları saat 20.20 de pistin açılması ile son buldu.Ancak hafta sonu yoğunlu nedeniyle şu anda bir çok hava yolu şirketine ait uçak İstanbul semalarında tur atmak zorunda kalıyor.

Saat 21.30 itibariyle İstanbul semalarında tur atan uçaklar yoğunluk oluşturdu.

ataturk havalimani

Uçakları canlı olarak takip etmek için TIKLAYINIZ

Kategoriler
Havacılık haberleri

Askerler havalimanından çekildi

Dünyanın dikkatle takip ettiği havalimanında askerlerin çekildiği açıklandı.

Ukrayna’da devam eden siyasal karışıklık geçtiğimiz günlerde ülkelerde en güvenilir yerlerden kabul edilen havalimanına sıçramıştı.Ülkenin doğusunda bulunan Donetsk Havalimanı’nı ele geçirme çabaları sırasında ordu ile Rusya’ya yakın işgal kuvvetlerinde son gelen bilgilere göre ordunun pes ettiği ifade ediliyor.Dün geceki çatışmalarda ordunun 6 askerinin ölmesi nedeniyle ordunun  geri çekilme kararı aldığı açıklandı.

Donetsk Havalimanı şu anda Rusya yanlısı ayrılıkçı kuvvetlerin elinde bulunuyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçakta Korsan Krizi Bitti

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,hava korsanının 4 saatlik bir operasyon sonrası etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Korsan ile konuşan yetkililer ilk önce kadın ve çocuk yolcuların inmesi konusunda ikna ettiği,fazla bir süre geçmeden sonra da tüm yolcuların tahliyesine izin verdi.Sonra da korsanın etkisiz hale getirildi.

Uçakta 110 yolcu ve Kaptan Pilot İlyas Karagülle, Yavuz Çuğun, Didar Tunç, Gizem Arslan, Oğuzhan Aktaş ve Seda Karakaş isimli mürettebatlar bulunuyordu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçak kazası ile ilgili son bilgiler

Dün ABD’de meydana gelen uçak kazası ile ilgili zaman geçtikçe sağlıklı bilgiler ajanslara düşmeye başladı.

Güney Kore’nin başkenti Seul’den 10 saat süren yolculuk sonrası San Francisco Havalimanı’na iniş için alçalan Asiana Hava Yolları’na ait yolcu uçağı pistte çakıldı.Kaza sonrası gelen ilk bilgilerde uçaktan kurtulanın olmadığı şeklindeydi ancak sonradan yapılan açıklamalarda uçakta 188 yolcudan iki kişinin öldüğü,beşi ağır olmak üzere 186 kişinin yaralı olarak kurtulduğu açıklandı.

Uçağın düşüş nedeni ile ilgili araştırmaların sürdüğü açıklandı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Greve katılım sayısı şaşırttı

HAVA-iŞ tarafından dünden itibaren basın yayın organlarına katılımı yüksek beklediklerini ve tahminen 14 bin personelin greve katılacağı tahmin edildiğini ifade etmişlerdi.Ancak gece saat 03;00 ‘de başlayan greve katılım sayısı  sabah mesaisine gelen personelin yapılan sayımında sadece 50 kişinin gereve destek amacıyla işbaşı yapmadığı anlaşıldı.

HAVA-iŞ Sendikasının personelin bu davranışına karşı nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY’de grev başladı

Hava-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı 03.00 itibariyle uygulamaya kondu.

Hava-iş tarafından başlatılan grev “Bu iş yerinde grev var”yazısının THY ofislerine asılmasıyla fiilen başlamış oldu.Akşam vardiyasında çalışan ve greve destek veren personelin görevi bıraktığı öğrenilirken sabah mesai saati olan 08.30’da yaklaşık 14 bin çalışanın işbaşı yapmaması bekleniyor.

Bilindiği üzere 24.Toplu İş Sözleşmesi’nde çıkan anlaşmazlık sonrası Hava-İş grev kararı almıştı.Hava-İş ayrıca  işten çıkarılan 305 kişinin işe iadesini istiyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Polis grev için önlem alıyor

HAVA-iş sendikası tarafından alınan grev kararı bu gece saat 03.00’de başlıyor.

Yarın başlayacak grev nedeniyle Istanbul polisi gerekli önlemlerini başta Atatürk Havalimanı olmak üzere diğer havalimanlarında almaya başladı.15 Mayıs 2013 tarihinde saat 03.00’de başlayacak olan grev nedeniyle Istanbul emniyet Müdürü Hüseyin ÇAPKIN bizzat alınan önlemleri yerinde inceliyor.Yaklaşık 1000 polisin görev alacağı öğrenilirken havalimanına gelen bariyerler dikkatlerden kaçmadı.

Bilindiği üzere hava-iş sendikası THY’den işten çıkarılan 305 işçi ve personel haklarını neden göstererek 15 Mayıs 2013 tarihli grev kararı almıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY uyardı,uçuşlar iptal olabilir!

Türk Hava Yolları,İstanbul’da etkili olması beklenen lodos nedeniyle uçuşların iptal olabileceği konusunda yolcuları,uyardı.

THY’nin kurumsal nternet sitesi aracılığıyla yapılan duyuruda;

Değerli yolcularımız,

Meteoroloji’den yapılan uyarılara göre bu akşam başlaması beklenen kuvvetli Lodos Fırtınasının yarın sabah saatlerine kadar İstanbul ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda etkili olması beklenmektedir.

Muhtemel sefer iptal ve tehirlerine sebep olabilecek fırtına sebebiyle yolcularımızın havalimanına gelmeden önce uçuşlarını web sitemizdeki kalkış-varış modülünden ya da 4440849 numaralı çağrı merkezimizden kontrol ederek hareket etmeleri önerilmektedir,İfadeleri kullanıldı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçağın Enkazına Henüz Ulaşılamadı

Ünlü İtalyan Modacı Vittorio MİSSONİ’nin bulunduğu uçağı arama çalışmaları sürüyor.

Cuma gününden beri haber alınamayan ünlü Missoni Moda Evi’nin sahibinin de içinde bulunduğu çift motorlu norman BN2 model uçağını arama çalışmaları Venezuella Los Raques Adaları ve çevresinde yaklaşık 400 kadar arama kurtarma elemanı ile devam ediyor.

Resmi kaynaklar uçağın enkazının bulununcaya kadar çalışmaların süreceğini açıkladı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Hatay Havalimanı’nda iptal olan seferler

Geçen yıl içerisinde birçok kez sular altında kalan Hatay Havalimanı bu sene de aynı sorunla karşı karşıya kaldı.

Yoğun sağnak yağış sonrasında sular altında kalan Hatay Havaalanı 29.12.2012 tarih itibariyle tekrar ulaşıma açılacağı açıklandı.Bugün de bir çok uçak seferi iptal edilirken THY iptal olan uçak seferlerinin listesini kurumsal internet sitesini aracılığıyla kamuoyuna duyurdu.

İşte THY tarafından iptal olan uçak seferleri;

İptal

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY Tarafından İptal Edilen ABD Seferleri

ABD tarihinin en büyük doğal felaketlerinden biri olarak kabul edilen Sandy kasırgası nedeniyle Türk Hava Yolları,ABD uçuşlarının bir kısmını iptal etti.

İstanbul-New York ve İstanbul-Washington hattında bulunan uçak seferlerini iptal eden THY,resmi kurumsal internet sitesinden iptal edilen uçuşların listesini yayınladı.

İşte THY tarafından iptal edilen uçak seferleri;

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY’den İşten Çıkarılanlar Taksimde Eylem Yaptı

Türk Hava Yolları’nın greve katıldıkları nedeniyle işten çıkarmış olduğu eski THY personelleri Taksim’de eylem yaptı.

THY Taksim satış ofisi önünde eylem yapan işten çıkarılan personel ve aileleri işten çıkarılışlarının 104. gününde yetkilileri protesto etti.Ofis önünde toplanan grup hükümet aleyhine slogan atarken bazı parti teşkilatlarının eyleme destek verdiği görüldü.

Basın açıklaması yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pilotlarımızın Cansız Bedeni Bulundu

Suriye tarafından düşürülen uçağımızda bulunan iki pilotumuzun cansız bedenlerine ulaşıldı.

22 Haziran 2012 tarihinde düşürülen RF-4 model uçağımızda bulunan Hv.Plt.Yzb. Gökhan Ertan ve Hv.Plt.Tğm. Hasan Hüseyin Aksoy aramalar sırasında cansız bedenleri deniz dibinde tespit edildi.Genelkurmay’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şehitlerimizin cansız bedenlerinin denizden çıkarma işlemlerinin başladığı bildirildi.

Kaynak:Tsk.tr