Kategoriler
Havacılık haberleri

PKK, Havalaalanına saldırdı!

Terör örgütü PKK Hakkari’de havaalanına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi.

Güvenlik gerekçesi ile bir süredir sivil hava ulaşımına kapanan Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na PKK silahlı saldırı düzenledi.Olayda can kaybı ve yaralanan olmazken,saldırıya anında karşılık veren güvenlik güçleri kaçan PKK’lı teröristlerin yakalanması için çalışmalara başladı. Havaalanında incelemelerde bulunan DHMİ yetkilileri,maddi hasarın meydana geldiğini açıkladı.

Yaklaşık 5 yılda 102 milyon lira harcanarak yapımı tamamlanan Selahaddin Havalimanı’nın yapımı sırasında da terör örgütü havaalanı inşaata yönelik bir çok kez eylem düzenlemişti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Havalimanında kırmızı alarm!

Fransa’da gerçekleşen terör saldırısı nedeniyle ülkede bulunan havalimanlarında kırmızı alarm verildi.

Öğle saatlerinde Fransız Charlie Hebdo dergisine yönelik yapılan terör saldırısı sonrası özellikle Paris’te bulunan Charles De Gaulle Havalimanı’nda güvenlik seviyesi en üst düzeyde uygulanmaya başladı.Saldırının Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlaması ile gündeme gelen mizah dergisine yönelik olması nedeniyle saldırıyı aşırı islamcı iddia edilen örgütün yaptığı tahmin ediliyor.Fransa’da yaşayan yaklaşık 550 000 Türk yaşadığı düşünülürse bu saldırı sonrası vatandaşlarımızın havalimanında resmi işlemler sırasında zorluk yaşamasından korkuluyor.

Saldırıda ikisi polis olmak üzere toplam on iki hayatını kaybetti.

İşte Saldırı Anı

Kategoriler
Havacılık haberleri

Havalimanına saldırı haberi THY Uçağını Geri Döndürdü

Pakistan’ın Karaçi kentinde bulunan ülkenin en önemli havalimanlarından olan Cinnah Havalimanı’na yapılan silahlı saldırı sonrası bu şehre seyir halinde bulunan THY uçağı geri döndü.

TSİ ile 22.00 sıralarında Pakistan da bulunan Cinnah Havalimanı’na giren terörist grup çevreye açmış olduğu yaylım ateşi ile ilk belirlemelere göre 23 kişi hayatını kaybederken 18 kişide yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı açıklandı.Ülkelerin en güvenilir bölgelerinden biri olarak kabul eden havaliamanında meydana gelen olay havacılık dünyasında tepki ve şaşkınlıkla karşılandı.

Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağıda bu kent için seyir halindeyken kulenin uyarıları sonrası Sivas üzerinden İstanbul Atatürk Havalimanı’na geri döndü.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY Hostesine Saldırdı!

Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağında alkollü yolcu hostese saldırdı.Saldırgan polise teslim edildi.

Tatsız olay Türk Hava Yolları’nın Guangzhou-İstanbul uçağında yaşandı.Uçakta bulunan yolcularla ilgilenen kabin memuruna elinde bulunan cam parçası ile saldırdığı iddia edilen M.K diğer kabin ekibi tarafından etkisiz hale getirildi.Uçağın Atatürk Havalimanı’na inişi sonrası kaptan pilotun uçağa polisi çağırması ile saldırgan gözaltına alındı.

Kabin memurunun şikayetçi olması nedeniyle saldırgan adliyeye götürülen şahıs,akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastanesine götürüldü.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pilot Yolcunun Saldırısına Uğradı

İlginç olay Brezilya’da meydana geldi.Brezilya’nın önemli havayolu şirketlerinden TAM Airlines’a ait yolcu uçağında yolculardan biri uçağın kaptan pilotuna saldırdı.

Brezilya’da yaşanan bu ilginç olay günü konusu oldu.Uruguay’ın Montevideo şehrinden Brezilya’nın Sao Paulo kentine gitmek üzere havaalanan uçakta seyir halindeyken uçağın kokpit kapısını açık olduğunu gören ismi açıklanmayan bir yolcu pilotun yanına girdi ve pilot ile tartışmaya başladı.Pilotun yardım istemesi ile yardıma gelen uçak mürettebatı saldırganı etkisiz hale getirdi.

Olay sonrası pilot uçağı Brezilya’nın Porto Alegre Havaalanı’na indirdi.Saldırgan tutuklanırken yetkililer saldırganın akıl hastası olabileceğini ve bu nedenle akıl hastanesine sevkedileceğini açıkladı.Uçakta Uruguay Sanayi Bakanı’nın da bulunduğu bildirildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçaklar Terör Örgütünün Silahı Olursa

11 Eylül 2001 ABD saldırıları dünya tarihinin en büyük terör saldırısı olarak tarihe geçti.Peki ikiz kulelere saldırı havacılık dünyasını nasıl etkiledi.

11 Eylül saldırısı aslında sadece ABD’yi etkilemedi.Terör örgütü uçakları silah olarak kullanarak sivil havacılık güvenliğinde köklü değişikliklere gidilmesine yol açtı.Artık hiç bir şey 11 eylül 2001 öncesindeki gibi olmayacağı aşikardı.Yolcuların ayakkabılarından bile şüphe duyulan bir duruma gelen havacılık güvenliği tam bir paranoyaya dönüştü.Belki uçaklar daha güvenilir oldu ancak bu güvenlik uygulamaları en çok masum vatandaşları etkilediAyağında platin olduğundan güvelik kapısında sinyal veren bir yolcu derdini anlatması epey zor oluyor.Bu paranoyadan havacılık camiası olarak en kısa zamanda kurtulmamız,her kesimin en büyük dileği olduğu kesin.

Bu tarihe geçen terör saldırılarını airportturk.net ailesi olarak tekrar kınıyoruz ve ana sayfamızda yer alan videoda yer alan 11 Eylül videosunu izlemenizi öneririz.