Kategoriler
Havacılık haberleri

Orhan Gencebay’a Havaalanında Oy Süprizi

Bayram Tatilini geçirmek üzere KKTC’ne gitmek için Atatürk Havalimanı Dış Hatlarına gelen sanatçı Orhan Gencebay referandum için oy kullanmak istedi, ancak prosedür gereği oy kullanamadı.

Havaalanlarında başlayan oy kullanma işlemleri devam ederken Atatürk Havalimanına gelen Türk müziğinin güçlü ismi Orhan Gencebay,ikametgahının Türkiye’de olmasından dolayı 12 Eylül refarandum için oy kullanamadan ramazan bayramı tatili için KKTC’ne gitti.Ancak oy kullanmak için eşi Sevim Emre ile birlikte Türkiye’ye geri döneceklerini ifade etti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

4 Bin Oy Havaalanında Uçtu

12 Eylül’de yapılacak refarandum için bilindiği üzere 1 ay öncesinden havaalanlarında oy sandıkları kurulmuştu.Ancak birçok dış hat seferini gerçekleştiren Eskişehir Havaalanında oy sandığı kurulmadı.bu durum gurbetçiler arasında üzüntüye neden oldu.

Hali hazırda Belçika,Hollanda ve Fransa araında dış hat seferi yapılan Eskişehir Havaalanında 4 bin kadar gurbetçi oy kullanma süresi içinde havaalanına uğradığı belirtiliyor.Yeterli şartların oluşmadığı için oy sandığı kurulmadığını açıklayan YSK’ye gurbetçiler büyük tepki gösteriyor.

Bilindiği üzere 1 ay öncesinden havaalanlarından refrarandum için oy verme işlemi başlamıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Havaalanında Referandum Tepkisi

İstanbul atatürk Havalimanında Referandum için gurbetçilerden ilginç bir tepki geldi.Tepkilerinde haklı gibi görünen yurtdışından gelen vatandaşlarımız havaaalanında hiçbir bilgilendirme levhasının olmamasından yakınıyorlar.

Havaalanında 3 ağustosta başlamış olan referandum için oy kullanma,havaalanında karışıklığa sebep oluyor.Gurbetçi vatandaşlarımızın oy kullanma hakkında tecrübesiz oluşuna bir de havaalanındaki bilgilendirme yetersizsizliği eklenince ortaya farklı görüntüler ortaya çıkıyor.En yakın zamanda buna çözüm isteyen vatandaşlarımız mağduriyetlerini ortaya koyuyorlar.

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar geliş noktasında kurulan masalarda vatandaşlarımız bilindiği üzere oy kullanmaktalar.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Havaalanlarında Oy Manzaraları

3 Ağustos’da 12 Eylül referandumuiçin oy verme işlemleri başladı.İşte oy verenlerin düşünceleri;

Atatürk Havalimanı’nda ilk oyu Endonezya’da yaşayan elektrik mühendisi Demir Timurtaş kullandı. Timurtaş, “Endonezya’da yaşıyorum ve iş görüşmesi için geldim. “Evet” oyu kullandım. Statükoya hayır ülkemizin önün açılması için evet. Ben “evet” çıkmasını istiyordum ve o yönde evet kullandım evet çıkacağına da inanıyorum. Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçiyor ve o süreci tıkamak isteyen insanlar olduğuna inanıyorum. Bunun aşılması için “evet” oyu kullandım” dedi.Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Geliş Katı Arındırılmış Salon’da ilk oy kullanılırken oy verme süresinin 12 Eylül 2010 Pazar günü halk oylamasının bitiş saatine kadar devam edeceği belirtildi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda referandum için oy kullanma işlemi de aynı anda başladı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde ikisi gidiş, ikisi geliş bölümünde toplam 4 sandık kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, sınır kapılarından giriş çıkış yaparken oy kullanabiliyor. Gidiş bölümündeki sandık görevlilerinden Sinan Tosun, 3 vardiya halinde 24 saat görev yapacaklarını belirterek, ”Saat 08.00’den itibaren oy kullanılmaya başlandı. Şu ana kadar bir problem yaşanmadı. Yurt dışında yaşayanlar ilgi gösteriyor. 30’a yakın kişi oy kullandı” dedi. Oy kullananlardan Menderes Uğur, ”Oy kullandığım için mutluyum, ilk günde oyumu kullanmak istedim. Gönül rahatlığıyla işime, yurt dışına gidiyorum” diye konuştu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Havaalanlarında Oy Verme İşlemi

12 Eylül’de yapılacak anayasanın kabulüne ilişkin halk oylaması yani refaranduma oy verme işlemi gümrük kapılarında ve havaalanlarında başladı.Oy verilecek Havaalanları;

 • Adana Şakirpaşa Havalimanı
 • Ankara Esenboğa Havalimanı
 • Antalya Havalimanı
 • İstanbul Atatürk Havalimanı
 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı
 • İzmir Adnan Menderes Havalimanı
 • Kayseri Erkilet Havalimanı
 • Dalaman Havaalanı

Bu Havaalanlarında  yanında pasaportu olan ve aşağıdaki şartları yerine getiren her Türk vatandaşı oy kullanabilmektedir.

 • Türkiye’deki seçim kütüklerine kayıtlı olmayanlar ile (T.C. Kimlik Numarası ile tespit edilmektedir. Yüksek Seçim Kurulu web sitesinden öğrenilebilir)
 • 6 aydan fazla bir süredir yurtdışında bulunanlar,
 • 22 Temmuz 2007 tarihinde 18 yaşından büyük olanlar
 • 25 Haziran-22 Temmuz 2007 tarihleri arasında,havaalanrından  Türkiye’ye giriş veya çıkış yapanlar