Kategoriler
Havacılık haberleri

Atatürk Havalimanı’nın Adı Mı Değişiyor?

Cumhuriyet Gazetesi,Avrupa’nın en büyük havalimanlarından olan Atatürk Havalimanı’nın ismi konusunda tartışma başlattı.

Yıllık 50 milyon yolcunun seyahat ettiği Atatürk Havalimanı’nın ihtiyaçları karşılayamadığı gerekçesiyle bu yıl yapımına başlanan İstanbul’un üçüncü havalimanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin verilecek olması sonrası konuyu gündeme taşıyan Cumhuriyet Gazetesi,yeni yapılacak olan havalimanı sonrasında sivil uçuşlara kapatılacağı konuşulan Atatürk Havalimanı’nın gündemden düşeceğini ve artık Atatürk isminin geri planda kalacağının altını çizerken okurlarını “Atatürk’ün Adının Yok Edilmesine Dur De!” sloganı ile imza kampanyasına davet etti.

Kampanyaya desteğin ne kadar olacağı merak ediliyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Başbakan 3. Havalimanı İçin Tarih Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,son zamanlarda merak edilen 3. Havalimanı inşaatının başlama tarihi hakkında kesin konuştu.

Son zamanlarda İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı inşaatının başlaması konusunda orta çıkan olumsuz haberler sonrası başbakan tartışmalara son noktayı İstanbul’da yapmış olduğu  açıklama ile koydu.Başbakan Erdoğan”Düşünebiliyor musunuz,dünyanın en büyük havalimanı yapılacak, ilk üçün içinde, bunun önünü kesiyorlar. Ha kesebilecekler mi? Hayır kesemeyecekler. Niye? Çünkü onun önünü kesmek hukuksuzluktur, kanuna aykırıdır. Bunları ortaya koyacağız ve gümbür gümbür orada dozerlerimiz çalışacak. Nisan ayının sonu, Haziranın başı tarih veriyorum. Onun önünü kesmeye çalışanlar, gelecekler bizi ezecekler ancak öyle bunun önünü kesebilirler” dedi.

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

Merkel Ve Erdoğan Anlaştı

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel,havacılık sektörünün iki devi THY ve Lufthansa Hava Yolları’nın ortaklığı konusunda anlaşma sağladılar.

AK Parti İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı için Kızılcahamam’da milletvekillerine seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Almanya seyahatimizde Merkel bana şunu teklif etti, ‘Lufthansa ile Türk Hava Yolları’nı ortak işletmeciliğe sokalım’. ‘Tamam’ dedim. Zaten bizim de şu anda projelerimizin içinde var ve Türk Hava Yollarımız ile Lufthansa böyle bir müşterek adım inşallah atabiliriz, atacağız” dedi.

Bilindiği üzere daha önce de SunExpress’in kurulma aşamasında THY ve Lufthansa ortak çalışma yapmıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Iğdır Havalimanı Açılıyor

Uzun yıllardır beklenen Iğdır Havalimanı,13 Temmuz 2012 tarihinde açılıyor.

Iğdır Valisi Amir Çiçek tarafından yapılan açıklamada,13 Temmuz 2012 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Iğdır milletvekilleri ve bakanların katılacağı açılış töreni ile Iğdır Havaalanı açılacak,dedi.Iğdırlı ve çevre illerde bulunan vatandaşlar  uzun yıllardır hasretini çektiği havaalanının açılması ile birlikte bölge olarak hem ticari hemde sosyal açıdan gelişeceklerini düşünüyorlar

Iğdır Havalimanı’na ilk inecek uçağın Başbakanı taşıyan uçak olacağı öğrenildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Cumhurbaşkanı Ve Başbakan’ın Uçakları Büyük Tehlike Atlattı

Devletin zirvesinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birer gün arayla bulundukları uçaklar büyük tehlike atlattı.Cumhurbaşkanı’nın Gabon’a gidişi sırasında;Başbakan’ın ise Kahramanmaraş’a gidişi sırasında uçakları tehlike atlattı.Pilotların tecrübesi uçakların tehlikeyi atlatmalarında büyük rol oynadı.

İlk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaretleri için gittiği Gabon’un başkenti Libreville’ye inişi sırasında türbülansa girdi.Havanın etkisiyle uçağın burnu havaya kalktı.Otomatik pilottla inişe geçen uçağın kontrolünü hemen manuel konuma alan Kaptan Pilot Ceyhan Yılmazcan uçağın inişini gerçekleştirdi.Uçağın inişi sırasında meydana gelen durumu merak eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,Kaptan Pilotun”Sayın Cumhurbaşkanım, Libreville’ye inişimiz, bizim eğitimler sırasında genç arkadaşlarımıza simülatörde ‘en riskli hava’ diye gösterdiğimiz koşullar kapsamındaydı. Şiddetli yağmur, şimşek ve fırtına vardı. Otomatik pilot, uçağın burnunu havaya kaldırdı. Yani, pas geçmemizi istedi. Hemen manuele aldım, pisti görmekte biraz zorlansak da inişi yaptık. Pas geçsek karşımızda daha riskli hava koşulları vardı. Bizden sonra bir saat boyunca başka uçak inemedi.” cababını aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise ziyaret için gitmek üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan “ANA” uçağı ile yola çıktı.ancak uçağın kalkış sonrasında göstergelerinde uçağın teknik arıza sinyali verdiğini tespit eden pilot uçağın Maraş’a gitmesinin risk oluşturacağını söyleyerek Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yapması gerektiğini söyledi.Ankara kule ile irtibata geçen pilot hemen pisttin hazırlanmasını isteyerek iniş için gerekli ortamın hazırlanması talimatını verdi.İnişe geçen Başbakanlık Uçağı “ANA” uçağı sorunsuz şekilde iniş gerçekleştirdi.Burada “ANA” uçağı hangara çekilirken diğer devlet uçağı olan “DAP” uçağı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Maraş’a Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan hareket etti ve yolculuğun ardından Maraş’a vardı.

Kısa bir süre içerisinde devletin zirvesinde bulunan iki devlet adamının uçaklarında meydana gelen arıza ile akıllara böyle önemli şahsiyetleri taşıyan uçakların gerekli bakımların yapılamadığı geldi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Ordu-Giresun Havaalanı Konusunda Son Gelişmeler

2011 yılında temelinin atılması planlanan bölgesel havaalanı Orgu-Giresun Havaalanı konusunda olumlu gelişmeler yaşanıyor.Eski bakanlardanOrdu Milletvekili Hilmi Güler,artık temel atma hazırlıklarının yapıldığı Ordu-Giresun Havaalanında ihale sürecinin başladığının altını çizdi.

Bölgesel havaalanı projesi olan Ordu-Giresun Havaalanı’nın 2011 yılı Ulaştırma Bakanlığı yatırım programına dahil edildiğini belirten Güler,bu havaalanının yapılması ile birlikte Ordu ve Giresun illerinin vizyonunun değişeceğine inandığını ifade eden Güler,proje hakkında bilgileri paylaştı.Güler,”havaalanının ana pistinin 3 kilometre olacağını, pistin her 2 yanında 1 kilometrelik yedek pistler bulunacağını ve bu durumda pistin 5 kilometreye çıkacağını ifade etti. Havaalanı pistinin birkaç sektör açısından kullanılabileceğini dile getiren Güler, aynı yerde yat limanı, yerel tekne imalat alanları ve tersane de kurulabileceğini”söyledi.

Hilmi Güler ayrıca havaalanı projesine destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

İSTANBUL’A DAHA ÇOK HAVAALANI

Başbakan R.Tayyip Erdoğan,İstanbul’a havaalanlarının yetersiz olduğunu ve daha fazla havaalanına gerek duyulduğunu belirtti.

Erdoğan,25 yıliçinde ülke çapında ulaşım ağına 350 milyar dolar yatırım yapılacağını ve bu paydan en çok havacılı sektörünün pay alacağını belirtti.İstanbul’da İktidara geldikleri zaman Sabiha Gökçen Havaalanı’nda ineklerin otladığını ve kimsenin kullanmadığını ancak kendilerinin bu havaalanını aktif hale getirdiklerini,artık bu havaalanının bile ihtiyacı karşılayamadığını ifade etti.

En yakın zamanda İstanbul’a yeni havaalanı projesinin kamuoyuna açıklanması bekleniyor.