Kategoriler
Pilot Olmak İstermisiniz

Pilot Sınavlarında Başvuru Süreci

Pilot lisansı veya aletle uçuş yetkisi için teorik bilgi sınavları;

 1. SHY-1 Uçak Pilotu Yönetmeliği (06/06/2006)
 2. SHT-1F Teorik Bilgi Sınav Talimatı (Revizyon-2) (13/04/2004)
 3. Askeri Pilotların Lisanslandırılması Talimatı (Reviyon-1) (17/01/2005)
 4. Polis Pilotların Lisanslandırılması Talimatı (29.03.2005)
 5. JAA Ülkesi Olmayan Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Lisans ve Yetkilerin Çevrilmesi Talimatı
 6. JAR-FCL-1(Aeroplane) ve JAR-FCL-2 (Helicopter)
 7. Silah sistem operatörü ve seyrüsefer subaylarının uçuş ve teorik bilgi eğitimlerinin kredilendirilmesi genelgesi (25/01/2006

Hükümlerine göre yapılır.

*Uçuş Eğitim Organizasyonu tarafından eğitimlerine dair Aday Bilgi Formu gönderilmiş olan adaylar, sınavlara katılmak için, FORMLAR kısmındaki ilgili “Sınav Başvuru Formunu” ARKALI ÖNLÜ olarak yazdırıp açıklamalara göre doldurup, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren orijinal banka dekontunu iliştirip Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Bosna Hersek Cad. No:5 06338 Emek/ANKARA adresine elden veya posta ile gönderilir. Fax ile gönderilen formlar işleme alınmaz.

Sınav giriş ücretleri;

*Ziraat Bankası Emek Şubesi 48011741-5001 no.lu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hesabına sınavdan önce yatırılır ve orijinal dekont başvuru formuna eklenir. Bilgisayar çıktısı, fax gibi dekontlar kabul edilmez. Ödemesi eksik olan başvurular işleme alınmaz.

 • Sınav haftasının ilk gününden en az 14 gün önce ulaşmayan başvurular işleme alınmaz. Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.
 • Sınavlar, bilgisayarlı sınav sistemiyle, öğleden önce 09.00-12.30 öğleden sonra 13.30-17.00 saatleri arasında yapılır. Adaylar kendilerine tahsis edilen zaman dilimlerinde, istedikleri dersten başlayarak sınavlara girebilirler.
 • Randevu verme, başvuruların geliş sırasına göre değerlendirilir. Ancak ders sayısı ve sınav süreleri fazla olan adaylara öncelik tanınır.
 • Adayların Sınav günü tercihleri diğer başvurulara ve sınav salonunun durumuna göre dikkate alınır, ancak bir sınav günü doldurulmadan diğer günlere randevu verilmez.
 • Randevu sayfasında birlikte renklendirilmiş olan adaylar, ders sayıları az olduğu için aynı saat diliminde sırayla sınava gireceklerdir.
 • Sınav randevuları, sınav sonuçları ve diğer bilgiler SHGM resmi internet sayfasında yayınlanır, ayrıca bildirim yapılmaz. Randevular yayınlandıktan sonra değişiklik yapılmaz. Randevusuna gelmeyen aday bir oturum hakkını kaybetmiş olur.
 • Sınava ilk defa girecekler, JAR-FCL 1.485/2.485 gereğince Başvuru Formunda ilgili bölümü teorik eğitimin tamamlandığı Uçuş Eğitim Organizasyonuna onaylatır. JAR-FCL 1.490/2.490’daki şartlar dahilinde başarısız olup ilave eğitim alanlar için de bu bölüm onaylanır.
 • Adayların başvurdukları sınav için geçmeleri gereken her bir dersten en fazla 4 denemede başarılı olmaları gerekmektedirler. Bu 4 hak, 18 aylık süre içinde ve en fazla 6 sınav oturumuna katılarak kullanılabilir. 18 ay içerisinde, en fazla 6 sınav oturumuna katılarak her bir dersten en fazla 4 hakta tüm derslerini geçemeyen adaylar ED-01 Eğitim Direktifi hususlarına göre ilave eğitim aldıktan sonra, sınavlara ilk defa başvuruyormuş gibi tüm derslerden yeniden girerler.
Kategoriler
Havalimanı İş ilanları

Corendon Airlines İş Başvurusu

Hollanda ve İskandinav üklerinden ülkemize taşıdığı yolcularla adından sık söz ettiren Corendon Airlines,kabin memuru,teknik eleman,pilot ve genel alım  olması durumunda sizinle iletişime geçme amacıyla kurumsal sitesinden başvuru formu yayınladı.

 • Pilot olarak başvuru yapmak istiyorsanız “Kokpit”
 • Kabin memurluğuna başvurmak istiyorsanız “Kabin”
 • Teknisyen olarak başvuru yapmak için “Teknik”
 • Genel iş alımına başvuru yapmak istiyorsanız “Genel”

Sizde Corendon Airlines firmasında çalışmak istiyorsanız,yukarıda belirtilen yöntemlerden BURADAN iş başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pilotlar Artık İstanbul’da Yetişecek

Ankara ve İzmir’de Türk Kuşu adında okullarıyla pilot yetiştirmek için hizmet veren türk Hava Kurumu,son okulunu istanbul’a açtı.

Ülkemizde pilot açığını kapatmaya yönelik hizmetlerini sürdürüren Türk Hava Kurumu,teorik dersleri Sefaköy’de uzman pilotlar tarafından verilecek olan Gökçen uçuş okulunun önümüzdeki günlerde hizmete gireceği açıklandı.THK Türk Kuşu Genel Müdürü Nejdet ŞENDİL “Türkiye’de sivil havacılık talebinin en çok olduğu şehrin İstanbul olduğunu ve bu talebe cevap verebilmek için bu okulu açtıklarını”ifade etti.

Lise mezunu ve 19 yaşını tamamlamış her sağlıklı insanın başvurabileceği bu okula üniversite mezunu olarak gelmenin daha avantajlı olduğunu belirten uzmanlar,özel havayolu şirketlerinin pilot alımında üniversite mezunu ve ingilizce bilen personeli işe aldıkları belirtiliyor.Türk Kuşu’nda pilotluk eğitiminde entegre dersler toplam 62 500 dolara malolmaktadır.Bazı bazı bankalar 4 ile 14 ay arasında verdikleri kredi ile bu parayı öğrencilerin bulmasını kolaylaştırmaktadır.

Kategoriler
Pilot Olmak İstermisiniz

HAVAYOLU FİRMASINDA PİLOT OLMAK

Bir havayolu firmasında çalışmak sivil havacılıkla uğraşan bir kişi için en üst seviye olarak kabul edilmektedir.Bunun içinde pilot olan veya olmak isteyen kişiler bu yol uğruna çok emek harcamaları gerekmektedir.

Havayollarında bulunan devasa uçakları uçurmak için sadece istemek yeterli değildir.Şimdiki havayolu şirketlerindeki uçaklar son teknoloji donanınımıyla yapılmıştır.Bunun için öncelikle bilgisayar dilinden iyi anlamak gerekir.Bunun için bir pilotun öncelikle teknolojik gelişmelerden geri kalmaması gerekir.

Havayolu şirketleri kendi filosunda pilot çalıştırmak için farklı şartlar belirlemektedir.Ancak bütün şirketlerde geçerli olan kural filoda çalışacak bir pilotun ticari pilot lisansına sahip olması gerekmektedir.Burada filoya katılan pilotlar öncelikle yardımcı pilot olarak başlar  ve tecrübe kazandıkça kaptan pilotluğa kadar yükselirler.

Kategoriler
Pilot Olmak İstermisiniz

PİLOT LİSANS KURSLARI

Bilindiği üzere çağımızın gözde mesleklerinden biri de pilot olmaktır.Ancak pilot olmak için sadece istemek yetmez,belirli aşamalardan belli kurslarda başarılı olmak gerekir.İşte size bu yazımızda size pilot olmak için gerekli olan kursları açıklamaya çalışacağız.

IR KURSU(ALET UÇUŞU KURSU)
JAR IR (Alet Uçuşu) Kursu, Alet Uçuşu deneyimi olmayan adaylara, tek motorlu uçaklarda aletli uçuş tecrübesi kazandırmayı amaçlar. Bu eğitimi alan aday, alet uçuş kurallarını uygulayarak, kontrollü bir hava sahasında uçuş yapabilme hakkını elde eder.

Bu eğitimi alacak adayların;
Geçerli PPL veya CPL lisansına sahip,
Gece Uçuş Eğitimini almış,
Minimum 75 saatlik PIC (Yalnız Uçuş Tecrübesine) sahip,
JAR 1.sınıf sağlık sertifikasına sahip (yetkili hastaneler için bize ulaşın),
JAR-FCL 1 de belirtilmiş olan yeterli derecede Ingilizce dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir
   Bu kursta adaylara aletli Uçuş Eğitimi, uçuş simulatöründe başlar. İlk olarak öğrenciye, uçuş aletlerine bağlı kalınarak, doğru ve düzgün bir şekilde simulatörü kontrol, VOR ve NDB gibi radyo seyrüsefer yardımcılarını kullanarak yol takibi ve bekleme usulleri öğretilir. Bu safhada öğrencinin diğer safhalara geçmeden önce yüksek bir performans sergilemesi gerekir. Daha sonraki safhalarda öğrenciler, hassas alet ve hassas olmayan alet yaklaşma usüllerini, pas geçme usullerini öğrenir. Son olarak da öğrenciler; Standart Alet Kalkış, Havayollarına giriş, havayollarını takiben uçuş ve Standart Alet Yaklaşma Usüllerini öğrenip eğitimlerini tamamlarlar ve Alet Kontrol Uçuşuna hazır hale gelirler

*Ayrıca bu kursu başarılı olarak tamamlayanlar bulutlu ve yağışlı havalarda uçak kullanma iznine sahip olmaktadır.

Uçuş eğitimi;Simulatorda ikili ortamda öğreticili ile çalışılmaktadır.Eğitim ortama 9 ile 11 hafta sürmektedir.

ME KURSU(ÇOK MOTORLU UÇAK EĞİTİM KURSU)

    JAR ME (Çok Motorlu Uçak Eğitimi) nin amacı, çok motor uçuş tecrübesi olmayan adaylara, çok motorlu uçaklarda uçabilmeleri için gerekli olan uçuş beceri ve tecrübesini kazandırmaktır.

    Bu kursta piper Seneca uçağında çok motorlu uçuş eğitimi verilip, öğrencinin bu uçuş türüne hakim olması sağlanır. Bunu takiben adaya, çok motorlu uçuş esnasında meydana gelebilecek tek motor arıza ve diğer emercensi durumlarda, uçağı güvenli bir şekilde kontrol edebilmesi icin gerekli olan uçuş tecrübesi kazandırılır. Bu eğitimlerin sonucunda öğrenci çok motorlu uçak uçuş kontrol testine hazırlanmış olur.

Adaylar sahip oldukları uçma lisansına göre eğitime alınmaktadır.Eğer aday geçerli JAA PPL Lisansına sahip ise,

6 saat Çok Motor Uçuşu (VFR şartlarda)
Aletli Uçuş Eğitiminin bitimini takiben
7 saat Çok Motor Uçuşu (IFR şartlarda)
Eğer aday geçerli JAA CPL/IR lisansına sahip ise
Toplam 13 saat IFR veya VFR şartlarda Çok Motor Uçuşu yapar.
*Bu eğitim,hava koşullarına bağlı olarak  1 veya 2 hafta arası sürmektedir

CPL KURSU(TİCARİ PİLOT LİSANSI KURSU)

JAR Ticari Pilot Lisans (Commercial Pilot Licence) kursu, profesyonel pilot adaylarının, Ticari Pilot Lisansı alabilmeleri ve tek pilota sertifikalı çok motorlu bir uçakta ticari uçuş yapabilmeleri için gerekli olan uçuş tecrübesini edinmelerini sağlar.

Bu kursa katılmak için;

• ICAO Annex 1’e uyumlu PPL lisansına sahip olmak,
• 100 saatlik PIC uçuşunu tamamlamış olmak,
• 5 saatlik gece uçuşunu tamamlamış olmak,
• PIC uçuşunun 20 saatlik bölümünü cross-country* uçuşu olarak yapmak.
*Cross-country (meydandan meydana) uçuş, minimum 300 NM (540 km) mesafelik bir uçuşu kapsamalıdır.

Bu kursta yapılan eğitimin içeriği,

• İlk eğitim, öğrencinin yeterlilik seviyesini yükselterek Cessna 172 uçağına olan hakimiyetini arttırır ve ticari standartlarda meydan turu çalışmasını kapsar.
• Eğitimin ileri safhalarında IFR ve VFR şartlarda Cross-country uçuşu, diversion usulleri, anormal ve emercensi usuller gösterilir. Bu eğitim Cessna 172 veya Piper Arrow uçakları ile yapılmaktadır.
• Eğitimin son aşamasında ise öğrenci Piper Arrow uçağında CPL uçuş beceri testine hazır hale gelmektedir.
• Uçuşlar minimum,
• 20 saat Cessna 172 uçağında uçuş öğretmeni ile ikili eğitim,
• 5 saat Piper Arrow uçağında uçuş öğretmeni ile ikili eğitimi kapsar.
• Eğitim bitimi, CPL kontrol uçuşunun başarı ile tamamlanmasından sonra,
öğrenci 25 saatlik uçuş deneyimi ile JAR CPL lisansını almaya hak kazanır.
*Bu kurs 9 ile 11 hafta arasında sürmektedir.

ÖZEL PİLOT LİSANSI KURSU

   PPL (Private Pilot Licence) kursu, hiç uçuş deneyimi olmayan adayların JAR PPL lisansı almalarını sağlar. Bu lisans sahipleri tek motorlu uçaklarla VFR uçuş şartlarında ve ticari olmayan amaçlarla pilotluk yapabilirler.PPL lisansı sahipleri, kendi özel zevkleri veya işleri için (hobi, seyahat vs.) uçuş yapmaya yetkilidir. Bir PPL sahibi hiçbir zaman üçüncü bir şahıstan pilotluk karşılığında ücret alamaz; ticari pilotluk için CPL lisansı gereklidir.

Kursun içeriği;İlk eğitimde, öğrenciye tek motorlu bir uçakta uçuş tanıtılır ve öğrenci belli bir yeteneğe erişinceye kadar genel eğitime devam edilir. Bir sonraki kısım öğrencinin iniş ve kalkışlarda yetenek kazandığı meydan turu çalışmasını kapsar. Bu kısım, ilk yalnız uçuş ile neticelenir. Bir sonraki bölümde, planlama, görerek ve aletli seyrüsefer, hava trafik kontrol iletişimi, yedek meydana gidiş ve emercenci usulleri ve ticari meydanlardaki operasyonu içeren, ülkeler arası uçuş öğretilir. Bu bölüm, 3 farklı hava alanı kullanılarak yapılan ve toplam mesafesi minimum 270 km olan yalnız uçuşla sona erer. Kurs boyunca öğrenci PPL yer sınavlarına hazırlanır ve sınava girer.

Bu eğitimde işlenecek kurslar;

• Hava Hukuku
• Uçak Genel Bilgisi
• Uçuş Performans ve Planlama
• İnsan Performansı ve Limitleri
• Meteoroloji
• Seyrüsefer
• İşletme Usülleri
• Uçuş Prensipleri
• Muhabere (Kominikasyon)
• Bu eğitimlerin sonunda aday PPL uçuş beceri testine hazır hale gelmektedir.
• Bütün eğitim Cessna 172 uçakları ile yapılmaktadır.
• Uçuşların İçeriği
• Minimum 35 saat uçuş öğretmeni ile ikili eğitim,
• Minimum 10 saat öğrenci yalnız uçuşunu kapsar.
• Eğitimin bitiminde, uçuş kontrol testinin başarı ile verilmesinden sonra aday JAA PPL lisansını almaya hak kazanır.

*Bu kurs 9 ile 11 hafta arası sürmektedir.

Kategoriler
Pilot Olmak İstermisiniz

PİLOT OLMAK İÇİN NE KADAR HARCANIR

Bu Kriz ortamında Türk havacılık sektörü gençlere pilot olma seçeneği sunuyor.

Pilot olmak için 15 aylık bir ders almak gerekiyor.Bu süreç sonunda da sınava girerek pilot olma şansını yakalayabilirsiniz.Bu dersleri almak biraz masraflı olacaktır.Pilot ders ücreti 45 000 euro civarındadır.Ülkemizde yapılan eğitimlerde(training course) yaklaşık 15 ay süren eğitimlerde 805 saat teorik eğitim,207 saatte uygulamalı eğitim verilir.

Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yapacağı sınavlarda teste tabi tutulurlar.Bu sınavları geçen öğrenciler tüm dünya çapında geçerli olan profesyonel pilot lisansı sahibi olurlar.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY İKİNCİ PİLOT ALACAK

THY artan yolcu kapasitesi ile birlikte kendi bünyesinde istihdam edeceği  ikinci pilot arıyor.Son zamanlarda iş ilanları ile dikkat çeken THY krizi atlattığı sinyalini veriyor.Kaptan pilotluk için başvuru yapacaklar için aranan şartlar;

– TC vatandaşı olmak
-İlan itibariyle 21 yaşını doldurmuş ve 50 yaşından gün almamış olmak
-Lisans   eğitimini tamamlamış olmak
-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden,uçuş kusuru ve disiplinsizliği nedeniyle ceza almamış olmak,
-Adli sicil kaydında suç bulunmaması,(taksirli trafik suçları hariç)
-Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması
Bu özellikleri taşıyan ikinci pilot adaylarında bazı teknik özellikler aranmaktadır.

 • Minumum firozen ATPL sahibi olmak,
 • Üniversite kaynaklı pilotlar için ortaklık filosundaki uçak tiplerinde veya diğer airline uçak tiplerinde Type rating eğitimi alara(simulatör eğitimi hariç)500 saat ve üzerinde uçmuş olmak.
 • Silahlı kuvvetler kaynaklı pilotlar için uçuş okulu  hariç 5 yıl ve 750 saat uçuş tecrübesi olması gerekmektedir.
 • Son   bir  yılda uçuşlara 6 aydan fazla ara vermemiş olması gerekiyor.
 • Müracattan itibaren katılacağı her türlü sınav,simulatör ve mülatta başarılı olması gerekiyor.
 • İkinci pilot o lmak için başvuruda bulunacak kişilerin,sağlık şartları olarak Sivil Havacılık Teşkilatı’nın Annex-1 deki Jar FCL 3’deki havayolu nakliye pilotu şarlarına uygun olması gerekiyor.Adaylar bu şartlara uygun olduğuna dair raporu daha sonra duyuracağımız hastanelerden temin edeceklerdir.İkinci pilot olmak isteyenler ayrıca iyi derecede ingilizce bilmeleri gerekiyor.

Tüm bu kıstaslara uygun olduğu düşünenler BURADAN  başvurularını yapabilirler.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY NIN AÇMIŞ OLDUĞU PİLOT YETİŞTİRME KURSUNA BAŞVURAN ADAYLAR…

Thy günümüzde çok rağbet gören pilotluk mesleğine katkı sağlamak amacı ile kurlar düzenlemektedir.Bu kurslarda başarılı olanlar gelecekte havayolu taşımacılığı ve diğer alanlarda havacılık sektörüne katkıda bulunacaklar.İşte THY açmış olduğu kursa girmek isteyip ve başvuru yapmış adaylar buradan  başvuru sonuçlarını öğrenebilirler.

Kategoriler
Pilot Olmak İstermisiniz

PİLOT LİSANSI TEMİN ETMEK

Çağımızda Pilotluk mesleği çok cazip gelmektedir ve hemen herkes pilot olmak ister.Ancak pilot olmayı istemek yeterli değildir.Gerekli eğitimleri alan bir pilot adayı bir firmada çalışmak için pilot lisansı alması gerekir işte bu yazımızda pilot lisnsına değineceğiz.Aşağıda belirtilen lisans ve sürelerinin uzatılması hakkında bilgi vermekteyiz.

Sınıf/Tip yetkilerinin süresi,yetki süresinin uzatılma usulleri:Tip yetkilerinin ve çok motorlu sınıf yetkilerinin geçerlilik süresi yetkinin alındığı tarihten itibaren 1 yıldır.

 • Tip yetkisi ve çok motorlu sınıf yetkisi süre uzatımı için aşağıdaki hususlar gereklidir:
   
 • Yetki süresinin sona eriş tarihi ile 3 ay öncesi arasındaki sürede, Bakanlıkça kabul edilmiş kontrol formuna uygun olarak yetkili bir kontrol pilotu tarafından yapılan yeterlilik testinde (proficiency check) başarılı olunmalı, ayrıca
 • İlgili uçak ile en az 10 hat uçuşu yapılmış olmalı veya uçuş kontrol pilotu ile lisansın geçerli olduğu sürede;kalış,ayrılış, en az 15 dakikalık seyahat uçuşu,varış,yaklaşma ve iniş bölümlerini ihtiva eden bir kontrol uçuşu icra edilip başarılı olunmalıdır.
 • Eğer pilotun aletle uçuş yetkiside var ise bu uçuşlar sırasında alet yeterlilikleride Bakanlıkça kabul edilmiş kontrol formuna uygun olarak kontrol edilecek ve alet yetkileride uzatılabilecektir.

Tek pilotlu ve tek motorlu uçaklarda yetki süresinin uzatılması esasları:Bu tip uçaklarda geçerlilik süresi iki yıldır. Tüm tek motorlu ve pistonlu kara uçakları ile motorlu planörler;

 •  Lisansın geçerlilik süresinin sona erdiği tarih ile 3 ay evveli arasındaki sürede yetkili bir uçuş kontrol pilotu ile yeterlilik testinden geçmiş olmak veya
   
   
 • Lisansın geçerlilik süresinin sona erdiği tarih ile 12 ay öncesi arasındaki sürede; 6 saati sorumlu pilot olarak 12 saat uçuşu olmak,
    
 • 12 iniş,kalkış yapmış olmak ve en az bir saat yetkili bir uçuş eğitmeni ile uçuş eğitimi almak.

Tek motorlu turbo-prop kara uçakları: Lisansın geçerlilik süresinin sona erdiği tarih ile 3 ay evveli arasındaki sürede yetkili bir uçuş kontrol pilotu ile yeterlilik testinden geçmiş olmak gereklidir.

Tek motorlu pistonlu deniz uçakları:lisansın geçerlilik süresinin sona erdiği tarih ile 3 ay evveli arasındaki sürede yetkili bir uçuş kontrol pilotu ile yeterlilik testinden geçmiş olmalıdır.

Kategoriler
Pilot Olmak İstermisiniz

PİLOT OLMAK İÇİN KRİTERLER

Günümüzde Pliot olmak isteyenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak kadardır.Pilot olmanın bazı fiziki ve düşünsel kriterleri vardır.İşte bu kriterleri Aşaıda okuyabilirsiniz

 Hususi pilot lisansı almak için müracaat edenlerde aşağıdaki şartlar aranır

 • En az 18 yaşından gün almış olmak,
 • -Uluslarası anlaşmalara uygun olarak geçerli 2.nci sınıf sağlık şartlarına sahip olmak,
 • -Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında gerekli uçuş ve teorik eğitimini başarıyla tamamlamış olmak,
 • -Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak gereklidir.

Ticari pilot lisansı almak için müracaat edenlerde aşağıdaki şartlar aranır:

 • En az 18 yaşından gün almış olmak.
 • Uluslararası anlaşmalara uygun olarak geçerli 1.nci sınıf sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında gerekli uçuş ve teorik eğitimini tamamlamış olmak.
 • Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak.
 • Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak

Hava yolu nakliye pilotu lisansı almak için müracaat edenlerde aşağıdaki şartlar aranır:

 • En az 22 yaşından gün almış olmak.
 • Uluslararası anlaşmalara uygun olarak geçerli 1.nci sınıf sağlık şartlarına sahip olmak
 • Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında ATPL için gerekli uçuş ve teorik eğitimini tamamlamış olmak.Bu düzeyde alınmayan eğitimler için fark eğitimlerini tamamlayarak çok pilotla işletilen uçaklarda 2nci pilot olarak uçuyor olmak. (NOT:Bu yönetmelik yürürlüğe girdiğinde halen çok pilotla işletilen uçaklarda 2nci pilot olarak uçmakta olan ticari pilot lisanslı pilotlar fark eğitimlerini tamamlamadan ATPL sınavına katılamazlar.)
 • ATPL Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak. Bu uçuş kontrolü pilotların yıllık teknik kontrol uçuşları ile birleştirilebilir, ancak teorik sınavlardan önce yapılan uçuş kontrolları ATPL uçuş testi yerine sayılmaz.
 • Teorik sınavlar İngilizce yeterlilik sınavı ve teorik sınav şeklinde yapılır.
 • Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine ve 2 pilot ile işletilen bir uçakta geçerli ticari pilot lisansına sahip olmak.