Kategoriler
Havacılık haberleri

Otobüs dış hatlar terminali yerine iç hatlar terminaline yolcuları indirince…

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yurt dışından gelen yolcuları alan otobüs,yolcuları dış hatlar terminali yerine iç hatlar terminalinde indirince yolcular pasaport kontrolü yapılmadan ülkeye giriş yaptı.

İlginç olay Atatürk Havalimanı’nda meydana geldi.Türk Hava Yolları’na ait uçakla İstanbul’a gelen yaklaşık 113 yolcu kendilerini apronda bekleyen otobüslere bindi.Otobüsün durması ile birlikte otobüsten inen yolcular kendilerini bekleyen sürprizden habersiz olarak havaalanı dışına çıktı.Bagajlarını almak için tekrar havaalanı içerisine giren birkaç yolcunun durumu anlatması ile ilginç olay ortaya çıktı.Aprondan yolcuları alan otobüsün şoförü, dış hatlar terminali yerine yolcuları iç hatlar terminalinde indirildiği ve bu nedenle onlarca yolcu,pasaport kontrolü yapılmadan ülkeye giriş yapmış oldu.

Olay üzerine polis hemen harekete geçti ve ülkeye kontrolsüz bir şekilde giriş yapan yolcuların peşine düştü.Ayrıca konu ile ilgili olarak şoförün ifadesi alınacağı öğrenildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pasaport Kontrolünde Ses Kayıt Dönemi

Atatürk Havalimanı’nda pasaport kontrol noktalarında ses kayıt dönemi başladı.

Günde binlerce yolcunun hava ulaşımında tercih ettiği Avrupa’nın sayılı havaalanlarından Atatürk Havalimanı’nda yeni bir yenilik daha uygulamaya konuldu.Bundan böyle dış hat geliş ve gidiş katlarında bulunan pasaport kontrol noktalarında ses kayıt cihazları bulunacak.Pasaport kontrolü yapan polisler ile yolcular arasındaki diyalogları kayıt altına alan cihazlar sayesinde bundan böyle yaşanan ikili münakaşalar sonrası tarafların olay sırasındaki tutumları değerlendirilebilecek.

Bilindiği üzere polis ile yolcu arasındaki birçok sözlü sataşma mahkemelere taşınıyordu.Yapılan bu yeniliğe pasaport kontrolü yapan polislerin tepkileri de olumlu yönde oldu.

Kategoriler
manşet haberler

Pasaport Kontrol İşlemlerinde Zaman Kaybının Önüne Geçmek İstermisiniz

Avrupa’ya seyahat etmek üzere havaalanına geldiğiniz esnada aklınızdan mutlaka “Acaba pasaport kontrol sırasında çok beklermiyim?” sorusu geçer.Çünkü uzun kuyruklar uçağınızı kaçırmanıza neden olabilir.Bilindiği üzere havalimanlarmızda pasaport kontrol işini bu konuda eğitimlerini alan,polis memurları tarafından yapılmaktadır.Sabırla yolcu işlemlerini sanal ortamda yapan memurlara yardımcı olunması açısından biz yolculara da bazı görevler düşer.

İstanbul Atatürk Havalimanı,resmi internet sitesinden yayınlanan duyuruda pasaport işlemlerinin hızlı bir biçimde yapılabilmesi için yolculardan yapılması istenenler bir metin olarak kamuoyu ile paylaşılmış.Yayınlanan ilanda “Giriş ve çıkış işlemlerinizin hızlıca yapılması için kimlik kartınızı pasaportunuzla birlikte görevli polise veriniz.

Bilindiği üzere ülkemiz vatandaşlık sistemini büyük bir titizlikle yürütmektedir. Tüm kamu kurum ve kuruluşları iş ve işlemlerini vatandaşlık numarası üzerinden gerçekleştirmektedir. Kamu kurumlarında yürütmekte olduğunuz işleriniz varsa mutlaka kimliğiniz üzerinde vatandaşlık numarası bulunmalıdır.

Eğer sık seyahat ediyorsanız giriş ve çıkış işlemlerinizin daha hızlı yapılabilmesi için pasaportunuzla birlikte kimlik kartınızı da (ehliyet kimlik olarak kabul edilmemektedir.) görevli polis memuruna veriniz.

Kimlik kartınızı istenmeden vermeniz gereksiz tartışmaların önüne geçerek tatilinizin veya yurt dışı seyahatinizin güzel başlamasıyla neticelenecektir. Görevli polis memuru için ise sorunsuz bir yolcu işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Günde ortalama 60.000 yolcuya hizmet verilen terminalde %5 yolcudan kimlik kartı istense bile çok ciddi anlamada hem zaman kaybına hem de gereksiz diyaloga sebep olduğu değerlendirilmektedir ” ifadelerine yer verilmiş.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pasaport Sırası Beklemeye Son

İstanbul Atatürk Havalimanı polisinin pasaport işlemlerini daha hızlı ve güvenli yapabilmesi için yeni optik okuyucular geliyor.

Yeni Gelecek optik okuyucular sayesinde  yeni işlemler 10 saniye gibi bir sürede yapılacak.Normalde pasaport işlemi ortalama 40 saniye sürüyordu.Pasaportların çipli hale gelmesinden sonra Avrupa Birliği standartlarında pasaport bankoları da yenilenmesi öngörülüyor.Polis 120 adet pasaport optik okuyucu alacak ve böylece yeni dönemde pasaport işlemleri bu cihazlarla yapılacak.

Halen giriş ve çıkışlarda 90 pasaport bankosunda 5 adet optik pasaport okuyucu bulunuyor.