Kategoriler
Havacılık haberleri

Korkunç uçak kazasının üzerinden tam bir yıl geçti

Ukrayna’nın doğusunda füze ile düşürülen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağı olayının üzerinden tam bir yıl geçti.

17 temmuz 2014 tarihinde Hollanda’nın Schiphol Havalimanı’ndan Kuala Lumpur Havalimanı’na gitmek üzere 298 yolcu ve mürettabatı ile kalkış yapan ve Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk Oblastı bögesinde füze ile vurulan Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağında ölenler anılıyor.193 Hollanda,27 Avustralya,12 Endonezya ve 10 ingiliz yolcunun bulunduğu uçakta bulunanların yakınlarının katıldığı anma törenlerinde hüzünlü anlar yaşandı.Tüm törenlerde bulunanlarda  duygu hüzün ve öfke bir arada yaşanıyor.Yakınlarını kaybetmenin hüznünü yaşayanlar ayrıca bir yıl geçmesine rağmen kazanın nedeni hakkında kesin bir sonuca ulaşılamaması nedeniyle öfkeliler.

Olay sonrası Avrupa medyası olayın nedenini Rus BUK füzelerinin olayda kullanılması nedeniyle rus isyancıları fail olarak ilan ederken Ruslar ise uçağı Ukrayna savaş uçaklarının düşürdüğünü iddia etmişti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Malezya Uçağının Düşüş Nedeni Şok Etkisi Yarattı

Akşam saatlerinde Amsterdam-Kuala seferini yapan Malezya Airlines’a ait yolcu uçağının düşmesi sonrası,uçağın düşüş nedeni ortaya çıkınca tün dünya ayağa kalktı.

280 yolcu ve 15 mürettabatı ile Ukrayna hava sahasında iken düşen Malezya Airlines’a ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının füze ile düşürülmesi havacılık camiasını şoka uğrattı.Uçağın düşme haberinin ajanslara ulaşması sonrası Malezya hükümeti orduyu görevlendirerek kaza hakkında kesin bilgi toplaması yapılmasını istedi.Ayrıca yaşanan bu gelişme sonrası ABD Başkanı Obama,Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefon ile arayarak bilgi istedi.

Ayrıca Türk Hava Yolları yaşanan olay sonrası Ukrayna hava sahasının kullanılmayacağını açıkladı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Malezya Yolcu Uçağı Düştü:295 Ölü!

Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağı düştü.İlk gelen bilgilere göre kazadan kurtulan olmadı.

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmek üzere 280 yolcu ve 15 mürettebat ile birlikte havalanan yolcu uçağı Rusya-Ukrayna sınırında düştü.Henüz resmi makamlar açıklama yapmazken uçağın füze isabet etmesi nedeniyle düşmüş olabileceği tahmin ediliyor.

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

Kaybolan Uçağın Enkazına Ulaşıldı

Malezya Airlines’a ait Boieng 777 tipi yolcu uçağının enkazına ulaşıldı.

8 Mart’ta  Kuala Lumpur-Pekin seferini yapmak üzere havalanan ve bir süre sonra kule ile irtibatı kesilen Malezya Havayollarına ait uçağın enkazına ulaşıldı.Malezya Başbakanı ,Hint Okyanusu’nun güneyinde uçağın bulunduğunu ve içerisinde bulunan 239 kişiden kurtulanın olmadığını kamuoyuna açıkladı.

Bilindiği üzere 26 ülke tarafından aranan yolcu uçağı hakkında kaçırılma iddiaları ortaya atılmıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçak Sır Oldu!

Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının düşme haberi gelmesinin üzerinden 2 gün geçmesine rağmen uçaktan haber alınamıyor.

Cumartesi gününün ilk saatlerinde Vietnam hava sahası üzerinde iken irtibat kesilen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağını arama çalışmaları sürüyor.İçerisinde bulunan 239 kişi ile birlikte adeta sır olan uçak hakkında değişik söylentiler çıkmaya başladı.Bu kadar büyük bir kaza sonrası enkazın bulunamamasının çok şaşırtıcı olduğunu ifade eden havacılık otoriteleri,uçağın terör eylemine katılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.Bu iddiayı güçlendiren ayrıntı ise uçakta bulunan iki yolcunun uçağa çalıntı pasaport ile girmiş olduğunun anlaşılması.Bu pasaportların iki yıl evvel İtalyan Lui Maraldi ve Avusturyalı Christihan Kozel isimli kişilerin çalınmış pasaportları olduğu ortaya çıktı.Bu konu üzerinde yoğunlaşan yetkililer,çalıntı pasaportla binen iki yolcunun yanyana seyahat ettiğini tespit etti.

Uçağı arama çalışmalarına 5 ülke katılırken özellikle ABD yollamış olduğu üst düzey donanımlı arama gemileri ve helikopterler ile aramalarda başrol oynuyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Kaybolan Malezya Havayolları Uçağı

Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağından dün sabah saatlerinden beri haber alınamıyor.

227 yolcu ve 12 mürettebatı ile Malezya’dan Vietnam’a doğru hareket eden ancak kalkışından kısa bir süre sonra irtibat kesilen yolcu uçağını arama çalışmaları devam ediyor.Uçaktan en son Güney Çin Denizi üzerindeyken sinyal alındığını ve bu bölgede arama çalışmaları yoğunlaşıyor.Uçakta Türk yolcu bulunmadığı öğrenilirken,uçakta bulunanların çoğunluğunu Çin vatandaşı olduğu açıklandı.Vietnam hükümet yetkilileri Çin Denizi üzerinde yoğun şekilde yağ birikintisine rastlandığını ve bu yağ birikintisinin uçağın denize çakıldığı ihtimalini güçlendirdiği,ifade ediliyor.Malezya tarafından ise henüz uçağın düşme ihtimali ile ilgili yorumda bulunmadı.

Uçağın,Boeing 777 tipi ve 11 yıllık olduğu,uçağın kaptan pilotun tecrübeli ve 1981 tarihinden beri şirkette çalıştığı açıklandı.