Kategoriler
Havacılık haberleri

İşte THY’nin 2014 karı

Ülkemizin global markası olan Türk Hava Yolları 2014 yılına ait net karını kamuoyuna açıkladı.

Türk Hava Yolları 2014 yılı mali bilgilerini Borsa İstanbul’a yolladı.Borsa İstanbul’a gönderilen mali tabloya göre THY 2014 yılı içerinde net karı bir önceki yılına oranla yüzde 29 artarak 1 milyar 819 milyon Türk Lira olarak açıklandı.Esas karı olarak da bir önceki yıla oranla yüzde on artışla 1 milyar 359 milyon Türk Lirası oldu.

Türk Hava Yolları ayrıca 2014 yılında 48,3 milyon kişi olan yolcu sayısı 54,7 milyon kişiye yükseldiğini duyurdu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Atatürk Havalimanı kara hazır!

Bu gece İstanbul’da  beklenen kar yağışı öncesi Atatürk Havalimanı’nda kar timi oluşturuldu.

Avrupa’nın ve Dünya’nın en önemli havalimanlarından olan Atatürk Havalimanı,yaklaşan kar esareti öncesinde tüm hazırlıklarını tamamladı.Stratejik konumu ile bir çok ülkeye  gerçekleştirilen uçuşların merkezi konumunda olan havalimanında,DHMİ tarafından kar timi kuruldu.Bu kar timinde uçakların don olaylarından etkilenmemesi için alkol püskürtme araçlarından çekicilere,kar küremeden pist denetleme araçlarına kadar tüm ekipmanlar kar yağışı için Atatürk Havalimanı’nda bulunan DHMİ garajında hazır tutulacak.

Ayrıca 24 saat nöbet esasına göre 30 kişiye yakın çalışma ekibi havalimanında görev bekliyor.

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY 2014 yılı istatistiksel bilgiler

Ülkemizin Dünya çapında tanınırlık oranı en yüksek markalarının başında gelen Türk Hava Yolları’nın 2014 yılı itibariyle merak edilen sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

-THY filosunda 198 dar gövde,53 geniş gövde,9 kargo uçağı olmak üzere 260 adet uçak bulunmaktadır.

-45 iç hat,219 dış hat olmak üzere 108 ülkede 261 şehir ve 264 havalananına sefer düzenlenmektedir.

-Dış hat yolcu sayısı geçmiş yıla oranla yüzde 23 artarak pazar payını yüzde 43 oldu.

-2014 yılı doluluk oranı yüzde 79,7

-2014 yılı ilk dokuz ayında 41.4 milyon yolcu taşındı.

-2014 yılı ilk dokuz ayında 1 milyar 545 milyon TL kar yapıldı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

İşte THY’nin 2012 karı

Türk Hava Yolları,2012 yılına ait net karı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na göndermiş olduğu mali tablo ile kamuoyuna açıklandı.

İşte THY’nin 2012 yılı mali tablosu;

Bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 26 artışla 14,9 milyar TL’na, esas faaliyet karını yüzde 192 artışla 1.048 milyon TL’na yükselten Türk Hava Yolları, geçen yıl 19 milyon TL olan net karını da 1.133 milyon TL’na yükseltti.

Önceki yıla oranla yüzde 20 artışla 39 milyon yolcu taşıyan Türk Hava Yolları, yolcu sayısı bakımından 2012 yılında Avrupa Havayolları Örgütü (AEA) üyeleri arasında üçüncü sıraya yükseldi. Aynı dönemde arz edilen koltuk kilometrede (AKK) yüzde 18, ücretli yolcu kilometrede (ÜYK) ise yüzde 26 artış sağlandı. AKK’daki artışa rağmen yolcu doluluk oranı 4,8 puan artarak yüzde 77,4 oldu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

TAV Havalimanları Karlılığını Arttırdı

TAV Havalimanları Holding’in (“TAV”), 2012 yılı ilk dokuz aylık finansal sonuçlarına göre net kârı 102 milyon avro olarak gerçekleşti. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 35 milyon avro kâr açıklamıştı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, “2012’nin ilk dokuz aylık performansını değerlendirdiğimizde TAV’ın operasyonel ve finansal başarısının hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz. Toplam yolcu sayısındaki artış, dikkat çekici şekilde devam ederken FAVÖK‘de çift haneli büyümeyi sürdürdük ve kârlılığımızı artırmaya devam ettik. Konsolide gelirlerimiz önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda yüzde 23 artarak 2012 yılının ilk dokuz ayında 818 milyon avroya yükseldi. Konsolide FAVÖK 205 milyon avrodan 253 milyon avroya ulaştı. Böylece kuvvetli nakit yaratma performansımız da sürmüş oldu. Serbest nakit akışımız ise dokuz aylık performansta yüzde 30 oranında artarak 194 milyon avroya ulaştı” dedi.

Şener, “2012’in ilk dokuz ayında TAV, 54 milyon yolcuya hizmet verdi ve şimdiden geçtiğimiz yılın toplam yolcu sayısını geride bıraktı. Organik ve inorganik büyümenin güçlü şekilde devam etmesi yolcu rakamlarının artışında da önemli bir rol oynadı. Hizmet verdiğimiz havalimanlarındaki organik büyüme yüzde 19 olurken, portföyümüze 2012 yılında katılan Medine Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali yüzde 16’lık bir inorganik büyüme yarattı. Bu yıl ilk Hac misafirlerimize TAV markasının kalitesiyle hizmet vermenin gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Öte yandan Ege Bölgesi’nin gelişimine yaptığımız katkının 2032 yılına kadar sürecek olmasının da heyecanını taşıyoruz.” dedi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY 2010 yılı Net Karı 286 Milyon TL

Ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam eden ülke sınırları dışında da rekabet yapan bir havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları 2010 ylı net karını İstanbul Menkul kıymetler Borsası’na bildirdi.

THY 2010 yılı net karı olarak İMKB’ye 286 Milyon TL olarak bildirdi.THY geçmiş dönemlerde  hedefleri arasında bulunan tüm dünya tarafından bilinir bir marka olmak ve bununla paralel olarak yolcu artışı gibi hedefleri koymuş ve bu hedefleri birer birer gerçekleştirmeye başarmıştır.2010 Yılında, bir önceki yıla göre Arzedilen Koltuk Kilometre (AKK) yüzde 15, Ücretli Yolcu Kilometre (ÜYK) ise yüzde 20 artmıştır.Taşınan yolcu sayısı yüzde 16 artışla 29 milyona, taşınan kargo ise yüzde 32 artışla 314 bin tona ulaşmıştır. Yolcu doluluk oranı ise 2.8 puan artışla yüzde 73.7 olarak gerçekleşmiştir.

ayrıca Türk Hava Yolları ülkemizde ve dünyada oluşabilecek tüm olumsuz durumlara karşı tedbirini aldığını kamuoyuna duyurdu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

İstanbul’da Kar Yağışı

Bu hafta içerisi yurt genelinde etkili olması beklenen kar yağışı akşam saatlerinde İstanbul’un yüksek kesimlerinde yağmaya başladı.Şehir merkezinde ise karla yağmur karışık şekilde yağıyor.

İstanbul’a hava ulaşımını tercih ederek gelmeyi planlayan yolcuların en azından havaalanına gitmeden önce hava durumu hakkında bilgi alınmasını size öneriyoruz.Hafta boyunca etkili olması beklenen soğuk hava ve karın hava ulaşımını etkilebileceğini iafade eden yetkililer yolcuları uyarıyor.http://www.airportturk.net/istanbul-hava-durumu-3.html burada bulunan günlük hava durumu ile size yardımcı olmayı umuyoruz.