Kategoriler
Havacılık haberleri

Bir Havalimanı Kapanıyor!

Kocaeli’de bulunan Cengiz Topel Havalimanı yeterli yolcu kapasitesine ulaşılamaması nedeniyle tarifeli uçak seferlerine kapatılıyor.

2012 yılında sivil uçuşlara açılan Cengiz Topel Havalimanı,10.09.2014 tarihi itibariyle son kez tarifeli uçak seferini gerçekleştirecek.İlk açıldığı günlerde önemli havayolu  şirketleri olan Borajet,Atlasjet ve Anadolujet tarafından uçak seferleri düzenlenmesine karşın bir türlü istenilen yolcu sayısına ulaşılamaması sonrası ilk önce Atlasjet sonra Borajet uçuşlarını durdurmuştu.Son olarak devlet teşviki ile Kocaeli-Ankara seferleri düzenleyen Anadolujet,yeterli yolcu bulunmaması ile birlikte uçuşlarını sonlandırma kararı aldı.

Nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin en büyük illerinden olan ayrıca en büyük sanayi kuruluşlarına sahip olan Kocaeli’nde ortaya çıkan bu tablo sonrası yetkililer, sorunları araştırılmaya başladı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Diyarbakır Havalimanı Kapanıyor !

Diyarbakır Havalimanı pist bakım-onarım çalışmaları nedeniyle bir süre uçuşlara kapatılacak.

Diyarbakır Havalimanı’nda büyük uçakların iniş yaptığı ana pistinin 1500 metrelik kısmında bulunan çatlaklar nedeniyle bakıma alınıyor.Bakım onarım çalışmaları sırasında uçuşlara kapatılacak olan havalimanına gelen uçaklar çevre illerde bulunan havaalanlarına yönlendirilecek.1 Haziran ile 1 Eylül tarihleri arasında başlayacak çalışmalar nedeniyle bu havaalalanını kullanan F-16 savaş uçaklarının uçuşları da olumsuz etkilenecek.Ana pistti kullanamayacak olan savaş uçakları acil iniş pistti kullanabilecek.Acil iniş pisttinin aydınlatma sisteminin olmaması nedeniyle savaş uçaklarının üç ay boyunca gece uçuşlarında Diyarbakır Havalimanı’nı kullanamayacak.

İstanbul-Diyarbakır  uçaklarının Mardin Havalimanı;Ankara-Diyarbakır uçaklarının ise Batman Havalimanı’na yönlendirileceği öğrenildi

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY,Bağdat Yolcularını Uyardı

Türk Hava Yolları,resmi internet sitesinden Bağdat’a seyahat edecek  yolcularını uyardı.

THY yayınlamış olduğu duyuruda “Irak sivil havacılığından yapılan bilgilendirmeye istinaden Bağdat havalimanı 26 Mart – 30 Mart arası uçuşa kapalıdır.Bu tarihler arasında Türk Hava Yollarının Bağdat seferleri gerçekleştirilemiyecektir” ifadelerine yer verildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Hatay Havaalanı Ne Zaman Açılacak

Hatay Havaalanı’nın bu sene yağışlar nedeniyle başı dertte.Yağışlar nedeniyle kapalı durumdaki havaalanı hakkında Hatay Valiliği ulaşımına açılış tarihi hakkında açıklama yaptı.

Yaklaşık iki aydır yağışlar nedeniyle zarar gören havaalanı son yağan yağışlar sonrası tekrar kapanmıştı.Bu yağışlar sonrası Hatay Valiliği yönetiminde yapılan pisttin temizlenmesi çalışmaları olanca hızıyla sürüyor.Akşam saatlerinde valilikten yapılan açıklama ile Hatay Havaalanı’nın tekrar ulaşıma 26 Şubat 2012 tarihi sonrası açılacağı ifade edildi.Bu tarihe kadar yapılacak çalışmalar ile havaalanının normale dönmesi bekleniyor.

Valilik yeni bir yoğun yağış sonrası çalışmaların uzayabileceğinin de altını çizdi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Hatay Havaalanı Tekrar Kapandı

Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin baraj kapaklarını açmaması sonucunda sular altında kalan Hatay Havaalanı bu seferde yoğun yağışlar nedeniyle sular altında kaldı.Havaalanı 14 Şubat’a kadar hava ulaşımına kapandı.

Hatay Valiliği yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz günlerde apron kısmında biriken sular nedeniyle  10 gün süreyle kapalı olan Hatay Havaalanı’nda tekrar apron kısmının sular altında kalması nedeniyle 14 Şubat’a tarihine kadar hava ulaşımına kapanmıştır.”

Hatay Havaalanı’nın son durumu hakkında sitemizden güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Hatay Havaalanı’nda Son Durum

Geçtiğimiz günlerde pisti sular altında kalan Hatay Havaalanı’nın son durumu hakkında açıklamalarda bulunan kamuoyunu bilgilendiren Hatay Valiliği,Hatay havaalanının 6 Şubat 2012 tarihine kadar uçuşlara kapatıldığını açıkladı.
28 ocak tarihinden itibaren yoğun şekilde yağan yağmur sonrası Suriye’nin baraj kapaklarını açmaması neticesinde Asi Nehri’nin taşması sonucu sular altında kalan Hatay Havaalanı’nda devam eden çalışmalar hakkında kamuoyuna bilgiler veren Hatay Valiliği,çalışmaların 6 Şubat 2012 tarihine kadar süreceğini ve süre zaafında havaalanının uçuşlara kapalı olacağını duyurdu.

6 Şubat tarihinin de içinde olduğu bu kapama kararı sonrasında birçok yolcu tercihini terminallere giderek otobüsten yana kullanmak zorunda kalıyor.