Kategoriler
Havacılık haberleri

Artık Serbest!

Uçakta cep telefonu kullanımı konusunda Türk Hava Yolları yeni bir karar aldı.

Türk Hava Yollları yayınlamış olduğu bildiri ile bundan böyle uçaklar,pistte park halinde bulunduğu esnada yolcular cep telefonu ve veri paylaşımı yapan cihazlarını kullanabileceğini duyurdu.Ancak uçak motorunun çalışması ve kapılarının kapanması ile birlikte cihazlar kapatılacak.

Bilindiği üzere 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik ile uçakta cep telefonu kullanan kişilere 1000 Türk Lirası idari para cezası uygulanıyordu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Toki neden güneş enerji sistemini yasakladı?

Van’da Türkiye Toplu Konut İdaresi tarafından 2006 yılında yapılan evlerin,çatı katına uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesi ile güneş enerji sistemi kurulamıyor.

Van Ferit Melen Havalimanı yakınında bulunan Toki konutlarının çatı kısmına kurulmak istenen güneş enerji panelleri,SHGM engeline takılıyor.SHGM,1994 yılında meydana gelen ve 54 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasını emsal gösterirken ,uçakların iniş esnasında panellerden yansıması muhtemel güneş ışınları nedeniyle zor durumda kalmasından endişe ediyor.

Toki binalarında oturan vatandaşlar sorunun alternatif yöntemlerle çözülmesini yetkililerden istiyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Bayram Öncesi Havalimanında Adım Atacak Yer Kalmadı

Kurban bayramı öncesinde memleketlerine ,sevdiklerinin yanına gitmek için  otobüs garajlarına,tren garlarına ve havaalanlarına akın eden insanlar bu yerlerde yoğunluk oluşmasına neden oldu.Firma yetkilileri yoğunluktan memnunlar.Özellikle Hava ulaşımını tercih eden yolcular kısıtlı bir alana sahip olan havalimanlarında tabiri caizse adım atacak yer bırakmadı.

Kurban bayramı nedeniyle oluşan bu yoğunluk ulaşım sektöründe işletmecilik yapan şirketlerin yüzünü güldürdü.Birçok firma ek seferler ile talebi karşılamaya çalışıyor.Ancak yolcular araçlarda yer bulamamaktan şikayetçi.

Çarşamba gününe kadar sürecek bayram tatilini sevdiklerinin yanına giderek geçirmek isteyen yolcuların sağ salim ulaşmalarını airportturk.net ailesi olarak, diliyoruz.