Kategoriler
Havacılık haberleri

Havalimanlarında tatlı bir telaş

Ülkemizde bulunan havalimanların da tatlı bir telaş başladı.Hem yaklaşan bayram öncesinde uçak biletleri arayan tatilciler hem de kutsal topraklara gitmek için havalimanlarına gelen hacı adayları ve onları uğurlamaya gelen yakınları nedeniyle havalimanlarında yoğunluk yaşanıyor.

Havalimanlarında yaşanan bu yoğunluk nedeniyle personellerin de yoğun bir şekilde görevlerini yapmaları nedeniyle yorgun düştükleri görülüyor.15 Ekim 2013 tarihinde başlayacak 9 günlük kurban bayramı nedeniyle yoğunluğun bayramın ilk gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Mekke-Medine Yolcularını THY Uyardı

Hac mevsiminin yaklaşması ile Mekke ve Medine’ye gitmeye hazırlanan hacı adaylarını Türk Hava Yolları uyardı.Yolculuk tarihleri ile ilgili uyarıda bulunan THY kurumsal internet sitesinden;

“Hac dönemi nedeniyle 29 Eylül-31 Ekim tarihleri arasında İstanbul – Cidde TK92 ve TK94 seferlerinde sadece hac vizeli yolcu kabul edilecek olup, bu seferlere diğer vizeli yolcular kabul edilmeyecektir. Diğer vizeli yolcularımız İstanbul – Cidde TK96 seferinde seyahat edebilecek olup, TK96 seferinde ayni zamanda hac vizeli yolcularımız da seyahat edebilecektir.

10 Kasim-24 Kasım tarihleri arasındaki tüm Cidde-İstanbul seferlerimize sadece hac vizeli yolcu kabul edilebilecek olup, diğer vizeli yolcularımızın 25 Kasim-10 Aralık tarihi arasında Cidde-İstanbul TK97 seferlerinin Salı, Cuma, Pazar günlerinde seyahat etmeleri mümkündür. Yukarıda anılan sefer, gün,tarih ayrım ve aralıkları haricinde vizeden dolayı ayrım ve kısıt bulunmamaktadır “şeklinde ifadelere yer verdi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Havaalanlarında Hacı Alarmı

Hac görevlerini yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden hacı adaylarımız arife Günü Arafat’a çıkarken, gün batımıyla Müzdelife’ye geçti. Arafat ve Müzdelife vakfelerini tamamlayan hacı adayları, Kurban Bayramının ilk saatlerinde Mina’ya ulaştı. Mina’da Cemrat-ül Kübra adı verilen büyük şeytanı temsil eden cemerata 7’şer taş attı.Bayram sabahı kurban kesiminin ardından tıraş olan adaylar, ihramdan çıkarak ”Hacı” oldu.

Artık hacı olan yurttaşlarımız için dönüş hazırlıkları başladı.Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi büyük bir coşkuyla karşılanması beklenen hacı kafilelerini görmek ve hasret gidermek için havaalanlarına akın eden vatandaşlar havaalanlarında izdihama sebep oluyor.Polislerin ve özel güvenliklerin yoğun çalışmaları son günlerde tamamiyle hacı kafilelerinin karşılanmasına yönelik oldu.

Bir hacı için en az 5 yakını geldiği düşünülürse uçaktaki yolcuların yakınlarının nasıl bir kalabalık yaratacağını kestirebilmek mümkün.Size tavsiyemiz en azından izdiham yaratmadan ve küçük çocukları zorunda olmadıkça karşılamaya getirmemeniz.

İlk kafilenin 20 Kasım cuma günü gelmesi bekleniyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Hacı adayları Havaalanını Birbirine Kattı

Hac görevini yerine getirmek için Şanlıurfa GAP Havaalanına gelen hacı adayları uçağın geç gelmesi sebebiyle havaalanını birbirine kattı.

Kutsal topraklara gitmek için Türk Hava Yollarına ait yolcu uçağının gelmemesi havaalanında tepkiye neden oldu.Bugün saat 12.50’de kalkması gereken uçağın 6 saat rötar yapması hacı adaylarının sabrının taşmasına neden oldu.300 kişilik kafileden yükselen sesler THY çalışanlarının yeterli bilgi vermemesinden dolayı daha da yükselmeye başladı.Yetkililerin hacı adaylarına bilgi vermesi bekleniyor.

Havayolu şirketleri uçak seferlerinin çok yoğun olması sebebiyle vaktinde uçuşlarını gerçekleştiremediklerini ifade ediyor.