Kategoriler
Havacılık haberleri

THY İtalya seferlerini durdurdu

Türk Hava Yolları,İtalya’da başlayan grev nedeniyle bugün yapılması planlanan tüm İtalya merkezli uçuşlarını iptal ettiğini duyurdu.

İtalya genelinde başlayan greve hava trafik kontrolörlerinin de katılması nedeniyle hava ulaşımı durma noktasına geldi.Venedik,Roma,Milano kentlerine gün içerisinde uçak seferleri düzenleyen Türk Hava Yolları’da gelişmeler üzerine İtalya uçuşlarını iptal etti.Yolcuların mağdur olmaması için tüm imkanların seferber edildiğinin altını çizen THY yetkilileri,grevin sona ermesinin akabinde uçuşların gerçekleştirileceğini,duyurdu.

Avrupa’da da birçok havayolu şirketi de gün içerisinde gerçekleştireceği uçuşları iptal etti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pilotlar 13. kez greve gidiyor

Almanya merkezli havayolu şirketi Lufthansa Airlines’da yarın grev var.

2014 yılının nisan ayından bu yana  12 kez grev yapan Lufthansa pilotları yarın 13. kez grev yapmaya hazırlanıyor.Pilotlar, şirket tarafından emeklilik yaşlarının 5 yıl yukarı çıkarılarak 55 yaştan 60 yaşa çıkarılması nedeniyle greve gittiği öğrenilirken grevin 8 Eylül sabahı saat 08.00’de başlayarak gece 23.59’a kadar geçerli olacağı açıklandı.Grev nedeniyle Lufthansa Airlines’in yüzlerce seferinin iptal edilmesi bekleniyor.

Lufthansa Airlines tarafından yapılan açıklamada yolcuların cep telefonlarına uçuş iptalleri içeren bilgilendirme mesajları atılacağı,uçuşlarını ileri bir tarihe ertelemek için isteyenlerin ücretsiz olarak hizmet verileceğini duyurdu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

12 grevin bedeli 220 milyon euro

Almanya merkezli havayolu şirketi Lufthansa’da devam eden grev şirketim mali tablolarını ve imajını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

18 Mart’tan itibaren greve başlayan Lufthansa personeli şirketin uluslararası imajıı ve mali bilançosuna büyük zarar verdiYıl içinde de 12 kez geve giden personel şirketin yaklaşık 220 milyon euro zarara uğramasına neden oldu.Binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kalan şirket,kanunlar gereği yolcuların mağduriyetini gidermek adına yolcuların konaklama ihtiyacından yemek ihtiyacına kadar zaruri ihtiyaçları karşılamak zorunda kalıyor.Özellikle uluslararası havacılık sektöründe en önemli havayolu şirketlerinden biri olarak kabul edilen şirketin imajı da bu grevler nedeniyle olumsuz etkilendi.Sektörde rakibi konumundaki hava yolu şirketlerine yolcularını kaptırmaya başlayan Lufthansa,pilotların isteklerine nasıl cevap vereceği merakla bekleniyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta içerisinde Lufthansa pilotları 60 yaşında emeklilik ve sosyal şartların olumsuzluğu nedeniyle grev kararı almış ve grev dördüncü gününde de devam ediyor.Türk Hava Yolları’nın Almanya seferleri de grev nedeniyle doluluk oranı %100 olduğu açıklandı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pilotlar greve gidiyor

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden Lufthansa’da çarşamba günü pilotlar greve gidiyor.

Almanya merkezli hava yolu şirketi Lufthansa,18 Mart çarşamba günü 00:01 ile 23:59 saatleri arasında geçerli olmak üzere greve gidecek.Pilot sendikası Cockpit tarafından yapılan grev çağrısına kısa ve uzun menzilli hatlarda görev yapan bir çok pilotun katılması bekleniyor.Sendikanın,pilotların daha uygun çalışma koşullarına sahip olması için greve gittiği  öğrenildi.Ülkede iç ve dış hatlarda bir çok seferin iptal olması beklenirken hava yolu şirketi meydana gelen durum nedeniyle yolcularından özür diledi.

Lufthansa geçtiğimiz yıl içerisinde de çalışma ve emeklilik koşullarının iyileştirilmesi için pilotlar  greve gitmiş ve birçok sefer iptal edilmişti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

İtalya yolcuların dikkatine

Yarın İtalya genelinde yapılacak olan grev nedeniyle bu ülkeye gidecek yolcuların seyahatlerini iyi planlamaları gerekiyor.

Türk Hava Yolları resmi internet sitesinden yapılan açıklama ile yarın İtalya genelinde hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle yarın İtalya merkezli uçuşlarının iptal edildiğini kamuoyuna duyurdu.

İşte 17 Şubat 2015 tarihli iptal edilen İtalya uçak seferleri;

italya ucak seferleri

Kategoriler
Havacılık haberleri

Almanya yolcularının dikkatine

Almanya’da güvenlik kontrol elemanlarının grev yapması nedeniyle havalimanlarında yoğunluk yaşanıyor.

Hannover,Hamburg ve Stuttgart havalimanlarında yapılan grev Almanya’da ulaşımın aksamasına neden oldu.Almanya uçuşları düzenleyen hava yolu şirketleri yolcuların havalimanlarına daha erken gelmeleri konusunda uyarıyor.bir gün süreceği öğrenilen grevin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik olduğu öğrenildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Hava trafiği yarın tamamen kapalı olacak

Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri yarın başlayacak olan grev nedeniyle hava trafiği tamamen kapalı olacak.

Belçika son zamanların en kapsamlı grevi ile karşı karşıya kaldı.Ülke genelinde sendikalar eylem kararlarını bir bir açıklarken,bugün sabah 06.00 da havalimanı itfaiyesinin grev yapması ile başlayan kruumsal grevlere havalimanı çalışanları da  yarından itibaren ekleniyor.Havacılık sektöründe hizmet veren hemen hemen hepsi bu greve destek olacağını açıklarken,Avrupa’nın bu önemli ülkesinde yarın tüm uçak seferleri iptal edildi.Brüksel Havalimanı  bu grevler nedeniyle en zor durumda kalan noktaların başında geliyor.Ülke içi ve dışı seyahatlerin iptali nedeniyle binlerce yolcu havalimanında mahsur kaldı.

Yeni kurulan hükümetin kemer sıkma politikasını protesto eden çalışanların ücretlerinde düşüş olmaması nedeniyle bu eylemleri yaptığı öğrenildi.THY akşam saatlerinde Belçika seferlerini durdurduğunu açıklamıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Ünlü Hava Yolu Şirketinde Yarın Grev Var

Almanya merkezli hava yolu şirketi Lufthansa Airlines’ta yarın pilotlar greve gidiyor.

Dünya’nın en büyük filolarından birine sahip olan Lufthansa Airlines pilotları yarın Münih Havalimanı’nda toplu iş sözleşmelerinde çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle grev yapacak.Grev nedeniyle yarın Münih Havalimanı’nda yaklaşık 110 uçak seferi yapılamayacak.13000 yolcu bu grevden etkilenmesi beklenirken şirket yetkilileri uluslararası uçuşların bu grevden etkilenmeyeceğini açıkladı.

Lufthansa,grev kararı sonrası yolcuların mağduriyetini gidermek için yolcuların,uçak biletlerinin ücretsiz iadesi ve tren bileti ile değiştirilebilmesi gibi çözümler sunuyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Mahkeme THY’yi haksız buldu

Türk Hava Yolları çalışanlarının 56 gündür devam eden eyleminde İstanbul 5. İş Mahkemesi işçileri sevindirecek bir karar aldı.

Hava-İş Sendikası tarafından yürütülen ve 56 gündür devam eden iş bırakma eyleminde Türk Hava Yolları’nın grevde olan işçilerin yerine başka işçileri işe aldığını iddia eden Hava-İş’in yargıya taşıdığı konu hakkında İstanbul 5. İş Mahkemesi vermiş olduğu kararda “THY’nin bilirkişi raporlarında grevde olan işçılerin yerine başka işçi aldığı tespit edilmiş olup,THY’nin grev süresince başka işçi çalıştıramayacağı”şeklinde ifadelere yer verildi.

Bu karar sonrası kulislerde THY’nin köşeye sıkıştığı yorumları yapılıyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY grevine mahkeme dopingi

Türk Hava Yolları yönetimi  geçtiğimiz ay başlayan grev için gittiği İstanbul İş Mahkemesi’nden hiç beklemediği cevap aldı.

İstanbul İş Mahkemesi,kendisine gelen talep üzerine halen sürmekte olan thy grevinin hukuka aykırı olması konusu hakkında yapılan incelemede mahkeme grevin yasal hak olduğu kararını verdi.Karar sonrası Hava-iş sendikası cephesinde sevinç yaşanırken THY tarafında tam bir şok yaşandı.

Mahkemenin kararı sonrası THY yönetiminin nasıl bir yol izleyeceği merek konusu oldu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Bir ülke daha grev kararı aldı

Son günlerde Avrupa genelinde artan havacılık sektöründe yapılan grevlere bir ülke daha eklendi.

Dün Fransa’da başlayan havacılık grevi sonrası bu seferde İtalya’da varolan koşulların iyileştirilmesi amacıyla başkent Milano’da bulunan Malpensa ve Linea havalimanlarında grev kararı alındı.Alitalia çalışanlarının da greve destek vereceği öğrenilirken grev 24 Haziran’da başlayacak.

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

Fransa’da hava ulaşımı durdu!

Fransa’da havacılık sektörü çalışanlarının başlatmış olduğu grev nedeniyle hava ulaşımı durma noktasına geldi.

Avrupa Birliği tarafından alınan havacılık sektörüne ilişkin kararları protesto etmek için dün başlayan grev Fransa’da hava ulaşımını olumsuz etkiliyor.Bugün sona ermesi beklenen grev nedeniyle de THY bazı uçak seferlerini iptal ettiğini geçen hafta içerisinde duyurmuştu.

AB geçtiğimiz günlerde sivil havacılık sahalarında kısıtlayıcı bir takım tedbirler almış ve bu kararlar bir çok ülkede tepkiyle karşılanmıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY’den ilk açıklama geldi

Türk Hava Yolları bugün başlayan grev nedeniyle son durum hakkında bilgi içeeren bir duyuru yayınladı.

işte THY tarafından yayınlanan ilanın tam metinde,Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy’de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler. Bugün saat 03.00’te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor. Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır. Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler. Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Greve katılım sayısı şaşırttı

HAVA-iŞ tarafından dünden itibaren basın yayın organlarına katılımı yüksek beklediklerini ve tahminen 14 bin personelin greve katılacağı tahmin edildiğini ifade etmişlerdi.Ancak gece saat 03;00 ‘de başlayan greve katılım sayısı  sabah mesaisine gelen personelin yapılan sayımında sadece 50 kişinin gereve destek amacıyla işbaşı yapmadığı anlaşıldı.

HAVA-iŞ Sendikasının personelin bu davranışına karşı nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.