Kategoriler
Havacılık haberleri

FAA yine ceza yağdırdı

Uçağın iniş takımlarına bakım yaptırmayan havayolu şirketine FAA tarafından 1 milyon 231 bin dolar ceza kesildi.

Federal Havacılık Kurulu,ABD merkezli hava yolu şirketi Skywest Airlines’a şirket filosunda bulunan  Bombardier  CL-600 tipi uçaklarının bazılarında yapılan denetimlerde uçaklar hakkında olumsuz rapor tutuldu.Şirketin savunmasını alan FAA,şirkete uçakların iniş takımlarının bakımlarını zamanında yapmaması nedeniyle toplamda 1 milyon 231 bin dolar ceza kesti.

Şirkete cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde cezaya karşı itiraz hakkını kullanabilecek.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Mahkeme sarhoş pilota ceza verdi

Alkol aldığı iddia edilen pilotu yerel mahkeme suçlu buldu ve pilota ceza verdi.

10 yaşındaki oğlu ile birlikte Avustralya’nın Melbourne Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Cessna Skymaster tipi küçük uçağı kullanan Crristopher Hall isimli pilot kalkışından kısa bir süre sonra boş bir araziye indi.Kule ile irtibata geçtikten sonra pistin yakınında bulunan antene yaptıktandan sonra uçağı yanlış bir yere indiren pilotun yapılan ilk kontrollerde alkollü olduğu tespit edildi.Ayrıca uçak içerisinde boş alkol şisesi bulundu.Konu hakkında araştırma yapan polis,pilot hakkında yanında bulunan 10 yaşındaki çocuğun ve kamunun zarar görmesine neden olmak suçundan dava açıldı.Yerel mahkemede görülen dava dün sonuçlandı ve mahkeme pilotu mahkum etti.Pilot 4000 dolar kefaletle serbest kaldı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçakta yapılan seksi mahkeme affetmedi-İZLE

Sarhoş yolcu uçakla seyahat ederken yanında bulunan yolcu ile seks yapmasını yerel mahkeme affetmedi.

Olay geçtiğimiz yıl sonu İngiltere’de meydana geldi.Halifax’a seyahat etmek için Air Canada Hava Yolları uçağına binen 26 yaşındaki bayan yolcu Alicia Elizabeth Lander,uçakta içkinin dozunu fazla kaçırınca kendini kaybederek yanında seyahat eden 40 yaşındaki Jason George Chase ile cinsel temas kurdu.Olayı gören diğer yolcular hemen durumu mürettebata aktardı.Kabin ekibi tarafından uyarılan iki yolcu uçağın farklı bölümlerinde seyahatlerini tamamladı.Uçağın Halifax Airports’a inmesi sonrası yolcular,iki yolcudan şikayetçi oldu.Polis  tarafından gözaltına alınan iki yolc ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.Olayla ilgi devam eden ve geçtiğimiz günlerde yapılan son duruşmada,savcı iki yolcunun da edebe aykırı davranış,görevlilere mukavemet suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme nihai kararını haziran ayında açıklaması bekleniyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

SHGM kabin ekibine tacizde bulunan yolcuya 1000 TL ceza kesti

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,uçakta kabin ekibine yapılan yanlış davranışlara taviz vermiyor.

Olayın hangi uçuşta hangi hava yolu şirketi uçağında meydana geldiği açıklanmazken,SHGM tarafından yapılan açıklamada”Uçuşta kabin ekibine sözle tacizde bulunan ve verdiği talimatları yerine getirmeyen yolcuya SHY-İPC Ek1 -53’e göre1.000TL ceza uygulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Verilen ceza ile birlikte bundan böyle yolcular,uçuş kurallarına riayet etmeleri konusunda daha dikkatli davranmaları gerekecek.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Artık Serbest!

Uçakta cep telefonu kullanımı konusunda Türk Hava Yolları yeni bir karar aldı.

Türk Hava Yollları yayınlamış olduğu bildiri ile bundan böyle uçaklar,pistte park halinde bulunduğu esnada yolcular cep telefonu ve veri paylaşımı yapan cihazlarını kullanabileceğini duyurdu.Ancak uçak motorunun çalışması ve kapılarının kapanması ile birlikte cihazlar kapatılacak.

Bilindiği üzere 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik ile uçakta cep telefonu kullanan kişilere 1000 Türk Lirası idari para cezası uygulanıyordu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçakta Defileye Ceza Kesildi

Vietnam’da faaliyetlerini sürdüren Vietjet’e uçakta defile yaptığı için 950 dolar para cezası kesildi.

Vietnam’ın ucuz fiyat politikasını benimseyen havayolu şirketi Vietjet’in yolcuları için düzenlemiş olduğu defileye Vietnam Havacılık Müdürlüğü tarafından ceza kesildi.Cezanın gerekçesi olarak da hava yolu şirketinin böyle bir etkinlik öncesi kurumdan izin almaması,gösterildi.

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

Pilotların Başvurusu Reddedildi

Tacikistan’da görülen davada geçtiğimiz yıl Mart ayında Afganistan’a insani yardım görürürken Korgantepe Havalimanı’na acil iniş yaptıktan sonra gözaltına alınan çıkarıldığı mahkemede iki pilota verilen 4 yıl uçuştan men edilen iki pilotun yerel mahkemeye yaptığı itirazı reddetti

“Hava Sahasını İhlal Etmek Ve Kaçakçılık”  ile suçlanan Rus pilotlar Aleksey Rudenko ve Vladimir Sadovniçiy haklarında verilen 4 yıl süreyle uçuşlardan men kararına  yapmış oldukları itirazı görüşen mahkeme kararın kurallara uygun olduğunu ve bu iki pilotun 4 yıl süreyle uçmasının mümkün olmadığı açıkladı.

İki pilotun olay sırasında kullanmış oldukları iki adet AN tipi tipi kargo uçağına da el konulmuştu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Uçak Kapısını Zorlayan Yolcu 10 Ay Ceza Aldı

ABD’de uçağın kapısını zorlayan yolcuya mahkeme 10 ay hapis cezası verdi.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen olayda Houston-Chicago seferini yapan Continental Airlines’a yolcu uçağında yolculuk sırasında uçağın kapısını açmaya çalışan Reynel Alcaide hakkında açılan davada hakim kararını verdi.Hakim Alcaide’ye uçaktaki davranışından dolayı 10 ay hapis cezası verdi.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında meydana gelen olayda yolculuk esnasında kapıyı açmaya çalışan yolcuyu mürettebat kontrol altına almış ve uçak en yakın havalimanına acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Rötar Yapan Uçak Yolcusuna 100 Euro Ödeyecek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün uzun zamandır üzerinde çalıştığı yönetmelikte nihayet sona gelindi.Yolcu haklarını da düzenleyen bu yönetmelik yürürlüğe girmesi sonrasında sivil havacılıkta yeni bir dönem başlayacak.

Yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik ile birlikte işte uçuş öncesi ve sonrasında kazanılacak haklardan bazıları ;

*Havayolu şirketi yolcuyu kabul etmeme hakkına sahip olacak.Yolcuya 100 euro para ödeyen havayolu şirketi bu hakkını kullanabilecek.

*Rötar yapan havayolu şirketi 100 euro’ya kadar yolcusuna ceza ödeyecek.

*Seyahat süresi 2 veya 4 saat arasında olan yolcuların uçağının ertelenmesi durumunda havayolu şirketi yolcusunun yeme ve içme ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olacak.

*Uçak rötarı 24 saati aşması durumunda yolcunun konaklama ihtiyacı karşılanak.

*Eğer yolcu uçak rötarı nedeniyle uçmasının gereksiz durumuna düşmesi durumunda yolcu bilet iadesini isteyebilecek.Havayolu şirketi yolcunun parasını 7 gün içinde geri verecek.

Bu satır başlarından da anlaşılacağı gibi yolcunun yanında olan ve her zaman yolcu haklıdır prensibini benimseyen bu yönetmeliğin yolcuyu güven altına almış olacak.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Yolculuk Esnasında Cep Telefonunu Kapatmayanlara Para Cezası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından hazırlanan İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik Taslağı hazırlandı.Bu taslak ile son zamanlarda sıkça rastlanan uçak yolculuğu esnasında cep telefonu ile konuşma,uçakların pistte inişi veya park halinde olduğu zamanlarda uçağa lazer tutma gibi durumlarda eylemi gerçekleştiren kişiye idari para cezaları verilecek.

Taslakta öne çıkan cezalar;

-Yolculuk esnasında cep telefonu ve elektronik haberleşmayi sağlayan cihazları uyarılara rağmen kapatmayanlara 500 TL

-Uçağa lazeer tutanlar ve haberleşme cihazlarına zarar verenlere 10 000 TL

-Uçak mürettebatına fiziki müdahalede bulunanlar 1000 TL

-Uçakta sigara içenler 1000 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Taslağın tam metni için TIKLAYINIZ