Kategoriler
Havacılık haberleri

THY ilk mezunlarını verdi

thy mezun

İki yıllık yüksek lisans programı,  Türk Hava Yolları çalışanlarının dünya havacılığının geleceğinin şekillenmesinde söz sahibi olmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirildi.

Boeing [NYSE: BA], Türk Hava Yolları ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 39 Türk Hava Yolları yöneticisinin ve yönetici adayının “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı”’ndan mezuniyetini kutladı. Program 2013 yılında Boeing, İTÜ ve Türk Hava Yolları ortaklığında, ülkenin hızla büyüyen havacılık sektörüne başarıyla yön vermelerini ve küresel havacılık endüstrisinde etkili bir role sahip olmalarını sağlamak üzere, Türk Hava Yolları’nın gelecek vadeden yöneticilerine ve yönetici adaylarına liderlik ve yönetim becerileri kazandırmak amacıyla başlatıldı.

Törende konuşan Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (Yatırım ve Teknoloji) Dr. Ahmet BOLAT , “Dünyadaki tüm diğer havayolu şirketlerinden daha fazla ülkeye uçan ve daha fazla uluslararası sefer gerçekleştiren Türk Hava Yolları, kıtalar arası köprüler kurmanın yanı sıra kültürel, ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirilmesine büyük katkı sağlamaktan ve böylelikle de uluslararası entegrasyonun daha da ileri götürülmesine destek olmaktan gurur duyuyor. Türk Hava Yolları olarak Türkiye üzerinden geçen trafikten önemli bir pay yakalamayı hedefledik ve bu amaca uygun stratejiler geliştirdik. Bugün İstanbul küresel bir uçuş merkezi olma konusunda önemli bir mesafe kaydetmektedir. Türk Hava Yolları, tıpkı saygıdeğer program ortaklarımız Boeing ve İTÜ gibi küresel bir markadır. Havacılık endüstrisinin yükselen yıldızıyız. Başarılarımıza yenilerini eklemeye devam edebilmek için katılan ve başarıyla tamamlayan yöneticilerimizin ve yönetici adaylarımızın yönetim becerilerinin verimliliğini artıran bu programın, biz uzun vadeli hedeflerimizi gerçekleştirmeye devam ederken, Türkiye’nin gelecekteki havacılık sektörü liderlerinin mesleki becerilerine önemli bir katkı yapacağına inanıyorum. Bir parçası olmaktan gurur duyduğum İTÜ’nün bir mezunu olarak, İTÜ’den yüksek lisans derecesi almaya hak kazanan genç meslektaşlarımı kutluyor ve küresel havacılık sektörünün geleceğini şekillendirmede önemli bir role sahip olacaklarına yürekten inanıyorum” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Avrupa Bölgesi Satış Başkan Yardımcısı Todd Nelp, “Havayolu Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programının ilk mezunlarını görmekten çok büyük gurur duyuyor ve tüm mezunların gelecekte havayolu şirketlerindeki kariyerlerinde başarılı olmalarını diliyoruz. Türkiye’nin havacılık endüstrisi büyümeye devam ederken, Türk Hava Yolları ve İTÜ ile birlikte yürüttüğümüz bunun gibi programlar, sektörün gelecekteki başarılarına ve gelecekteki yöneticilerine yapılan önemli yatırımlardır. Biz de Boeing olarak Türkiye’nin geleceğine yapılan bu yatırımda bir payımızın olmasından gurur duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da konuyla ilgili olarak, “İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Türkiye’nin havacılık ve uzay ile ilgili en eski ve en büyük akademik kuruluşudur. İki yıl önce İTÜ, Türk Hava Yolları ve Boeing Türk havacılığı için çok önemli bir programda bir araya geldi. Akademik Program çerçevesinde öğrencilerin, 2 yıl boyunca ülkenin hızla gelişen hava taşımacılığını yönetmek üzere gerekli becerilerle donatıldığını aktaran Karaca, ”İTÜ’de sunulan bilimsel altyapı, teknoloji ve beraber çalıştığı dünya çapındaki üniversitelerden gelen konunun uzmanı 18 akademisyenin katkılarıyla program yürütüldü. İTÜ ‘Yerden göğe kadar bilim, teknoloji, mühendislik’ anlayışı ile eğitim vermeye ve Ülkemizdeki ilk’leri gerçekleştirmeye devam edecektir. Bilim ve teknoloji konusunda her zaman bir adım önde olan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin şimdiki hedefi tüm altyapı çalışmasını tamamladığımız “Havacılık Enstitüsünü” İTÜ’ye kazandırmaktır. Henry Ford’un demiş olduğu gibi, ‘Bir araya gelmek bir başlangıç, birlikte kalmak bir ilerleme, birlikte çalışmak bir başarıdır.’ Buradan hareketle, bu başarıda katkısı bulunan tüm tarafları kutluyor ve bilhassa programa olan bağlılıklarından dolayı 39 İTÜ mezununu tebrik ediyorum ”diyerek sözlerini noktaladı.

Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı:

Bölgede bir ilk olan yüksek lisans programı içinde, ABD’deki Massachusetts Institute of Technology, İngiltere’deki Cranfield University ve Kanada’daki University of British Columbia’dan akademisyenleri bulunduruyor. Bunun yanı sıra, akademik ortaklarla birlikte çalışan Boeing Ticari Uçaklar Network ve Filo planlama grubu ile Ekonomik Analiz grubu uzmanları, program katılımcıları için bazı derslere başkanlık edip, eğitim veriyor. Akademik program boyunca katılımcılar; havayolu yönetiminin temelleri, havacılık ekonomisi, havacılık hukuku ve mevzuata uygunluk yönetimi konularında eğitim alırken aynı zamanda havalimanı planlaması ve yönetimi ile hava taşımacılığı sözleşmeleri gibi konularda modüler seçme imkânına sahip oldu. Programdaki derslerin her biri gerçek hayatta havayolu şirketi yöneticilerinin karşı karşıya kalabileceği sorunların çözümünü içeren örnek olay incelemeleri ile desteklendi. Adayların mezuniyet projeleri ise, Türk Hava Yolları ile ilgili bir sorunun analizi ve çözüm önermeleri üzerinden oluştu.

Kategoriler
Havacılık haberleri

SunExpress ilk uçağına kavuştu

sunexpress yeni ucakSunExpress,Boeing şirketine vermiş olduğu 50 uçaklık sipariş sonrasında ilk uçağını teslim aldı.

Türk Hava Yolları ve Lufthansa ortak girişimi olarak faaliyetlerine devam eden SunExpress,filosunu büyütmeye devam ediyor.ABD merkezli uçak üretim şirketi Boeing’e vermiş olduğu 50 uçak ile adından söz ettiren SunExpress,bugün sipariş verdiği ilk uçağı Antalya Havalimanı’nda teslim aldı.Yeni nesil Boeing yolcu uçağını havaalanında teslim alan şirket yetkilileri,gelecek olan 49 adet yeni uçağın filolarına katılması sonrasında Avrupa’nın en modern filosuna sahip havayolu şirketlerinden biri olacaklarını ifade ettiler.

Yeni nesil Boeing yolcu uçakları düşük yakıt,daha az bakım maliyeti,daha uzun menzil ve daha az emisyon oranına sahip olmasıyla biliniyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

20 yılda 5.6 trilyon dolarlık sipariş beklentisi

Dünyanın en büyük askeri ve sivil uçak üreticilerinden Boeing gelecek 20 yılda 5,6 trilyon dolarlık uçak siparişi beklediğini açıkladı.

ABD merkezli uçak üretim şirketi Boeing gelecek 20 yılda piyasadan beklentilerini ortaya çıkaran bir araştırma yaptı.Yapılan araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Boeing,son yıllarda tün dünya genelinde gelişen havacılık sektörünün gelecek 20 yılda daha da büyüyeceğini ve bu büyüme ile birlikte hava yolu şirketlerinden kendilerine gelecek uçak siparişlerinin artacağını ümit ediyor.Geleceğe yönelik piyasa değeri 5.6 trilyon dolar olan toplam 38 bin 50 adet uçak siparişi alacağını planlayan şirket tüm hazırlıklarını bu yönde yapıyor.Bir çok hava yolu şirketine uçak tedarik eden Boeing’in özellikle son üretmiş olduğu Dreamliner 787-9 modeline hava yolu şirketlerinden büyük talep talep var.

Boeing tarafından yapılan piyasa tahmini sonrası en büyük rakibi Airbus’un piyasa tahmini yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Air France uçağı dağa çarpmaktan son anda kurtuldu

Air France ait yolcu uçağı Kamerun’da bulunan Kamerun Dağı’na çarpmaktan son anda uçağın ikaz sistemi sayesinde kurtuldu.

Fransa merkezli havayolu şirketi Air France Airlines’a ait 953 sefer sayılı Boeing 777 tipi yolcu uçağı 23 yolcu ve 10 mürettebat ile Malobo-Douala seferini yapan yolcu uçağı 9000 feet yükseklikte seyir halindeyken orta afrikanın en büyük dağı olan Kamerun Dağına yaklaştığı esnada uçak ikaz sisteminin çalışması ile uçak 13 000 feete yükseldi ve kaptan pilot  uçağın dağa çarpmasını önledi.Olay hakkında açıklamada bulunan Air France şirketi olay sonrası şirket içinde gerekli araştırmaların yapılacağı garantisi verdi.

Fransa haber ajansları uçak uyarı sisteminin çalışmamasını  20 ocak 1992 yılında Air İnter Airlines’a ait Lyon-Strazburg seferini gerçekleştirmesi sırasında Vosges Dağları’na çarpmasını akıllara getirdiğini yazdı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Rüya uçak Atatürk Havalimanı’na indi

ABD uçak üretim şirketi Boeing tarafından 2007 yılında tanıtımı yapılan ve 2011 yılında hizmete giren uçağı Boeing 787 Dreamliner (Rüya Uçak)  Atatürk Havalimanı’na indi.

Atatürk Havalimanı’nda geleneksel olarak yeni uçakları karşılama töreni olan pistte su tankı eşliğinde gelen Boeing’in yeni nesil uçağı 787 Dreamliner modeli havalimanında gövde gösterisi yaptı.Azerbaycan Havayolları filosunda yer alan uçak Bakü’den İstanbul’a geldi.Saat 10:30’da havalimanına gelen dev uçak 148 yolcusu ile İstanbul’a geldi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde de Boeing 787 Dreamliner tipi rüya uçak Atatürk Havalimanı’na inmişti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Boeing Yerli Uçak İçin Destek Verecek

Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J.Dunn yaptığı açıklama ile Türkiye’ye yerli uçak üretimi için destek sözü verdi.

Dünya’nın en önemli uçak üretim şirketlerinden olan Boeing,şirketin 20 yıllık plan ve projelerini açıklamak üzere  İstanbul’a geldi.İstanbul’da basının karşısına çıkan Dunn,basın mensuplarının sorularını cevaplarken Türkiye’nin hayalini kurduğu yerli uçak yapımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.Türkiye’nin özellikle son 10 yılda havacılık sektörünün en hızlı büyüyen ülke konumunda olduğunun altını çizen başarılı yönetici,uçak üretimi için Türkiye’nin gerekli birikime ve teknolojiye sahip olduğunu,Boeing olarak istek gelmesi durumunda yardım etmekten memnuniyet duyacağını,ifade etti.

Bernard J.Dunn,basın toplantısı sonrası havacılık sektöründe faliyet gösteren şirket yöneticileriyle görüştü.

Kategoriler
Havacılık haberleri

787 Dreamliner Türkiye seferlerine başladı

Boeing tarafından yeni nesil uçak modeli olarak üretilen 787 Dreamliner tipi yolcu uçağı ilk tarifeli seferini Dalaman’a yaptı.

İngiliz hava yolu şirketi Thomson Airways tarafından gerçekleştirilen ilk tarifeli sefer ile birlikte ülkemizde boy gösteren yeni nesil uçak Boeing 787 Dreamliner,Dalaman Havalimanı’nda ilgi ile karşılandı.

Havacılık sektöründe çevreci uçak olarak bilinen 787 Dreamliner diğer uçaklardan farklı olarak daha uzun mesafeler daha az yakıt ile uçabiliyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Boeing’e 60 Uçak Siparişi Verdi

Brezilya merkezli havayolu şirketi Gol,Boeing şirketine 60 adet uçak siparişi verdi.

Son zamanlarda küresel kriz nedeniyle zor durumda olan havacılık sektöründe durgun piyasa şartlarına rağmen Brezilya merkezli uçuşlarını gerçekleştiren Gol Airlines,Amerikan uçak üretim şirketi Boeing’ten piyasa değeri 6 milyar doları bulan 60 adet uçak siparişi verdi.2018 yılında teslim edilmesi beklenen 737 Max model uçaklar ile filonun kademe kademe yenilmeyi düşünen Gol Airlines,rekabette bir adım öne geçmeyi amaçlıyor.

 

Kategoriler
Havacılık haberleri

Türkiye Başkanı Değişti!

Boieng Türkiye Başkanı Greg Pepin’in yerine Bernie Dunn atandı.

Dünya’nın en önemli uçak üretim şirketlerinden Boeing’in yıl sonunda emekliye ayrılacak olan Türkiye Başkanı Greg Pepin’in yerine atayacağı kişiyi açıkladı.Türkiye’de şirket adına yapılacak tüm faaliyet ve stratejilerden sorumlu olacak yeni ismin şirketin deneyimli yöneticilerinden Bernie Dunn olacağı ifade edildi.

Bernie Dun,daha önce ABD ordusunda kariyer subayı olarak görev yaptığı öğrenildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Boeing’in Karı 928 Milyon Dolar

Dünya’nın en önemli iki uçak üretim şirketinden biri olan Boeing ilk çeyrekteki karını kamuoyuna açıkladı.

Boeing şirketinden gelen açıklamada,şirketin ilk karını 928 milyon dolar olduğunu açıklarken gelirini olarak da %30 artışla 19.38 milyar dolar olarak açıkladı.

Kategoriler
Havacılık haberleri

Dreamliner İstanbul’dan Ayrıldı

6 Nisan tarihinde tanıtım faaliyetleri çerçevesinde dünya turuna çıkan Boieng şirketinin çoğunluğunu plastik malzemeden üretmiş olduğu Dreamliner 787,İstanbul’dan ayrıldı.

Geçtiğimiz hafta Moskova’dan ülkemize gelen ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 1 haftadır sergilenen Dreamliner 787,bugün ülkemizden ayrılarak İspanya’ya gitti.

Kategoriler
Havacılık haberleri

THY,4.6 Milyar Dolarlık Uçak Alımı Yapmış

Türk Hava Yolları’nın açıklanan 2011 yıl sonu bilançolarına göre 4.6 milyar dolar değerinde uçak alımı yaptığı ortaya çıktı.

Havacılık sektöründe yayın yapan “Airline Business” dergisinin yaptığı araştırma sonrası ortaya çıkan 2011 yılı içerisinde THY’nin filosuna 29 yeni uçak kattığı ve bu yeni alınan uçakların değerinin 4.6 milyar dolar olduğu ifade edildi.Bu son uçak alımları sonrası dünyanın en büyük uçak üretim şirketlerinden Airbus ve Boeing’e maddi getiri sağlayan ikinci havayolu şirketi oldu.Listenin tepesinde Dubaili havayolu şirketi Emirates yer alıyor.

Son zamanlarda yapmış olduğu yatırımlarla dünya havacılık otoritelerinden tam not alan THY’nin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde en geniş filoya sahip havayolu şirketleri sıralamasında ilk üçe girmesi bekleniyor.

Kategoriler
Havacılık haberleri

787,İstanbul’da Ziyaretçilerini Bekliyor

Yapımında kullanılan kompozit(plastik) madde nedeniyle Dünya’da bir ilk olan Boeing 787 Dreamliner,İstanbul’a geldi.

Öğle saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Boeing 787 Dreamliner’i kadın pilot ABD’li Christine Walsh’in kullanması dikkat çekti.Moskova’da tanıtımı yapıldıktan sonra Dünya turunun bir ayağı olan İstanbul’a gelen “Rüya Uçak” iki gün süreyle İstanbulluların ziyaretine sunulacak.İnişi sırasında bir çok havaalanı personeli ve gazeteci tarafından açık alanda karşılanan uçağa çalışanlar yoğun ilgi gösterdi.

9 Nisan’da THY,787 Dreamliner ile tanıtım uçuşu yapacağı öğrenildi.

Kategoriler
Havacılık haberleri

O Uçak İstanbul’a Geliyor!

Boeing şirketi tarafından gövdesinin tamamı plastik malzemeden yapılmış olan ve geçtiğimiz aylarda dünya kamuoyuna tanıtılan Boeing 787 Dreamliner 6 Nisan’da İstanbul’a geliyor.

Dünya turu yapan 787 Dreamliner,6 Nisan tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görücüye çıkacak.Moskova’dan İstanbul’a gelecek olan uçak iki gün İstanbul’da kalacak.

Dreamliner’in Özellikleri;

*Uçağın üretiminde yüzde 50 plastik madde kullanıldı,

*Diğer uçaklara nazaran yüzde 20 daha az yakıt tüketimi,

*Yüzde 60 oranında daha az ses çıkarıyor,