Son Dakika Havacılık Haberleri

THY ‘de Pilot Olma Fırsatı

Pilotluk mesleği deyince akla şüphesiz Türk Hava Yolları THY gelir. Pilot olmak isteyen herkesin hayalinde...
14/03/18 - 6:46 Yorum sayisi 0(0)

THY Tecrübeli Tecrübesiz Kabin Memuru Alımı İlanı

Kabin memuru olmayı hayal eden adaylar için Türk Hava Yolları 2017 yılının belkide son kabin...
19/11/17 - 1:23 Yorum sayisi 0(0)

2016 Yılının Son Kabin Memuru İlanı

2017 yılına girmemize sayılı günler kala kabin memuru olmak için sabırsızlıkla bekleyen havacı sevdalılarının yüzünü...
26/12/16 - 1:54 Yorum sayisi 0(0)

UÇAK BİLETİ ŞİFRELERİ ÇÖZÜLÜYOR

Siz 59 lira’ya yan koltuktaki yolcu 179 lira’ya uçuyorsa kızmayın,biletinizdeki uyarıları okuyun.THY dahil uçak şirketlerinin çok farklı fiyatları var. Aynı uçaktasınız,aldığınız ikram,koltuğunuzun özelliği,gittiğiniz güzargah,hemen her şey aynı.Farklı olan tek şey,bu..

Kategori: manşet haberler

Siz 59 lira’ya yan koltuktaki yolcu 179 lira’ya uçuyorsa kızmayın,biletinizdeki uyarıları okuyun.THY dahil uçak şirketlerinin çok farklı fiyatları var.

Aynı uçaktasınız,aldığınız ikram,koltuğunuzun özelliği,gittiğiniz güzargah,hemen her şey aynı.Farklı olan tek şey,bu seyehat için ödediğiniz uçak biletinin fiyatı.Yanınızda oturan yolcu 59 lira öderken,aynı hatta kimi zaman siz 129,hatta 179 lira’yaseyehat edebiliyorsunuz.Uçak yolcularını bazen “bazen niye daha fazla ödedim” diye endişeye sürükleyen ola,günümüzde yerli-yabancı birçok havayolu kuruluşunun uygulamaya koyduğu bilet satış sistemlerinden kaynaklanıyor.Bu “Dalgalı satış” sistemlerine göre “ekonomi”,”business”.”firs class” gibi sınıflarda 23 değişik rezervasyon sınıfıyla farklı ücretlendirme yapılabiliyor.Biletini erken alan,ucuz sınıftan yer bulabiliyor.Havayolu şirketleri,yıllık biletten satışından tutun da altı ay,bir ay,hatta haftalık bilet satış stratejisiyle koltuk satış planlamasını oluştururken,yolcuya da ekonomik bilet sunma çabasına giriyorlar.Bu satış sistemiyle bilet ne kadar önce alınırsa,uçuşunuz büyük oranda ekonomik oranda ekonomik hale dönüşüyor.

  Türkiye’de bilet sınıflandırması ve satış uygulamasını sürdüren Türk Hava Yolları,uçak bileti satışlarında altı “business” ve on yedi “ekonomi” olmak üzere,müşterilerine toplam 23 adet rezervasyon sınıfı sunuyor.

  THY sisteminde,her rezervasyon sınıfıbir harf ile temsil ediliyor ve yüksekten düşüğe doğru hiyerarşik düzende sıralanıyor.

  IATA(Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) düzenlemelerine uygun şekilde yürütülen THY biletlendirmelerinde,”T” rezervasyon sınıfını,”L”düşük sezon ücretini,”X” hafta içi günlerinde uygulanan bir ücret olduğunu “AP* ” ücret tipini (PEX,APEX gibi) “3M” de en fazla kalış süresinin 3 ay olduğu anlamına geliyor.THY’de çok fazla sayıda ücret tipi olmakla birlikte en fazla kullanılan “PEX” ve “EXE” göze çarpıyor.

PEX genel olarak gidiş-dönüş rezervasyon koşulu olan,değişikliğe izin vermeyen veya bir ücret karşılığı olanak sağlayan,iadeye cezalı veya hiç izin vermeyen  satışı simgeliyor.”EXE” biletler ise genel olarak dönüşü açık bırakılabilen,değişikliğe genel olarak cezasız olarak imkan sağlayan ve en az kalış süresi kısıtlaması olmayan bilet olarak dikkat çekiyor.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: admin (Rötarsız Haber)
Havacılık dünyası ile ilgili en son haberleri yayınladığım bu site RESMİ VE ÖZEL hiçbir kurum ve kuruluşu temsil etmemektedir.Sitemizden telif hakkı ihlali olduğunu ve yanlış bilgi olduğunu düşündüğünüz içerikleri info@airportturk.net mail adresimize bildirmenizi rica ederiz....

Kapali

Havacılık Haberleri