Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

UÇAK BİLETİ ŞİFRELERİ ÇÖZÜLÜYOR

Siz 59 lira’ya yan koltuktaki yolcu 179 lira’ya uçuyorsa kızmayın,biletinizdeki uyarıları okuyun.THY dahil uçak şirketlerinin çok farklı fiyatları var. Aynı uçaktasınız,aldığınız ikram,koltuğunuzun özelliği,gittiğiniz güzargah,hemen her şey aynı.Farklı olan tek şey,bu..

Kategori: manşet haberler

Siz 59 lira’ya yan koltuktaki yolcu 179 lira’ya uçuyorsa kızmayın,biletinizdeki uyarıları okuyun.THY dahil uçak şirketlerinin çok farklı fiyatları var.

Aynı uçaktasınız,aldığınız ikram,koltuğunuzun özelliği,gittiğiniz güzargah,hemen her şey aynı.Farklı olan tek şey,bu seyehat için ödediğiniz uçak biletinin fiyatı.Yanınızda oturan yolcu 59 lira öderken,aynı hatta kimi zaman siz 129,hatta 179 lira’yaseyehat edebiliyorsunuz.Uçak yolcularını bazen “bazen niye daha fazla ödedim” diye endişeye sürükleyen ola,günümüzde yerli-yabancı birçok havayolu kuruluşunun uygulamaya koyduğu bilet satış sistemlerinden kaynaklanıyor.Bu “Dalgalı satış” sistemlerine göre “ekonomi”,”business”.”firs class” gibi sınıflarda 23 değişik rezervasyon sınıfıyla farklı ücretlendirme yapılabiliyor.Biletini erken alan,ucuz sınıftan yer bulabiliyor.Havayolu şirketleri,yıllık biletten satışından tutun da altı ay,bir ay,hatta haftalık bilet satış stratejisiyle koltuk satış planlamasını oluştururken,yolcuya da ekonomik bilet sunma çabasına giriyorlar.Bu satış sistemiyle bilet ne kadar önce alınırsa,uçuşunuz büyük oranda ekonomik oranda ekonomik hale dönüşüyor.

  Türkiye’de bilet sınıflandırması ve satış uygulamasını sürdüren Türk Hava Yolları,uçak bileti satışlarında altı “business” ve on yedi “ekonomi” olmak üzere,müşterilerine toplam 23 adet rezervasyon sınıfı sunuyor.

  THY sisteminde,her rezervasyon sınıfıbir harf ile temsil ediliyor ve yüksekten düşüğe doğru hiyerarşik düzende sıralanıyor.

  IATA(Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) düzenlemelerine uygun şekilde yürütülen THY biletlendirmelerinde,”T” rezervasyon sınıfını,”L”düşük sezon ücretini,”X” hafta içi günlerinde uygulanan bir ücret olduğunu “AP* ” ücret tipini (PEX,APEX gibi) “3M” de en fazla kalış süresinin 3 ay olduğu anlamına geliyor.THY’de çok fazla sayıda ücret tipi olmakla birlikte en fazla kullanılan “PEX” ve “EXE” göze çarpıyor.

PEX genel olarak gidiş-dönüş rezervasyon koşulu olan,değişikliğe izin vermeyen veya bir ücret karşılığı olanak sağlayan,iadeye cezalı veya hiç izin vermeyen  satışı simgeliyor.”EXE” biletler ise genel olarak dönüşü açık bırakılabilen,değişikliğe genel olarak cezasız olarak imkan sağlayan ve en az kalış süresi kısıtlaması olmayan bilet olarak dikkat çekiyor.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri