Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Türk Hava Yolları İngilizce Mülakatına Hazırlanmak İçin Bu Yöntemi Deneyin.

Türk Hava Yolları, 1933 yılında beş uçağı olan bir firma iken bugün kargo dâhil üç yüz otuz uçaktan oluşan filosu ile Türkiye’nin yükselen yıldızı olarak gösterilmeye devam etmektedir. Türkiye’nin en..

Kategori: Genel

Türk Hava Yolları, 1933 yılında beş uçağı olan bir firma iken bugün kargo dâhil üç yüz otuz uçaktan oluşan filosu ile Türkiye’nin yükselen yıldızı olarak gösterilmeye devam etmektedir. Türkiye’nin en prestijli hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları kaydettiği büyüme rakamları ile dünyanın da önde gelen firmaları arasında yer almaktadır. Her geçen gün imza attığı birbirinden önemli projelerle Dünya havacılık endüstrisinde yerini daima ön sıralarda korumakta, küresel taşıyıcının uçak bakım onarım destek ve mühendislik konularında etkin, başarılı bir ortağı olmaya devam etmektedir. İlk yerli koltuk ve kabin üretimine imza atan firma 2023 vizyonu için milli havayolumuz olarak en iyi şekilde hazırlanmaktadır. Dünyanın birçok bölgesine uçuş gerçekleştiren firmanın İngilizceye hâkim kişiler ile çalışması gerekmektedir. Bunun için İngilizce mülakatlar gerçekleştirilmektedir. Prestij ve kariyer sunan firmanın kadrosuna dâhil olmak birçok kişinin hayalinde yer almaktadır. Mülakatlara katılmak isteye kişiler THY İngilizce mülakat şartlarını araştırmak ve en iyi şekilde hazırlanmak isterler. Türk Hava Yolları mülakatta asıl amaç İngilizce yeterliliktir ve buna yönelik sorular sorulur. Nereli olduğunuz neden havacılığa merak saldığınız kabin memurunun nasıl olması gerektiği ya da sizin bu pozisyona uygun olup olmadığınız gibi sorulardan memleketinizin meşhur olan bir şeyine kadar her türlü konudan soru çıkabilir. İngilizce yeterliliğinizin tespit edilmesinden sonra mülakat bitirilir. Genel olarak yedi, sekiz dakika süren mülakatlar çok iyi ya da çok kötü durumlarda olan kişiler için bir dakikaya kadar inebilir.

Dünyada altmış yedi ülkenin resmi dili olan İngilizce havacılığında resmi dilidir. Her pilot, kabin memuru ve hostes İngilizce konuşmaktadır. Havacılığın ülkeler arası ulaşımda en etkin araç olması ve İngilizcenin dünyada kullanılan en yaygın dil olması İngilizceyle iç içe olmasını gerektirmektedir. Hava yolculuğunda iletişimin en önemli husus olması ve bu husus göz ardı edildiğinde ya da yeterli derecede iletişim sağlanamadığında hayati önem taşıyan riskler meydana gelebilir. Tarih 25 Ocak 1990’ı gösterdiğinde Kolombiyalı Avianca Havayollarına ait bir uçak Bogota-Newyork seyahatini gerçekleştirdiği sırada kötü hava koşulları nedeniyle piste inememiş kule pas geçmesini öngörmüştür. Ancak uçakta yeterli yakıtın olmadığı kaptan pilotun yeterli İngilizce bilmemesi sonucu kuleye bildirilememiştir. Bunun üzerine uçak engebeli bir araziye düşmüştür. Yüz elli sekiz yolcudan yetmiş üçü hayatını kaybetmiştir. İngilizcenin havacılıkta önemi bu yaşanan acı olayla birlikte çok net olarak görülmüştür.  Bugün gelişen teknoloji ve teknolojik cihazların herkes tarafından kullanılmaya başlaması İngilizce ile birçok kişinin tanışmasına yol açmıştır. Gerek teknolojik özelliklerin İngilizce olarak kullanılması gerek bilgiye ulaşımın kolaylaşması İngilizce kelimelerin ve kalıpların dilimize geçmesine neden olmaktadır. Dünyada görülen küreselleşme ile sınırların harita üzerinde kalması da dilimize geçişlerin yoğun olmasına neden olmaktadır. Ayrıca ulaşım ve iletişimde yaşanan yenilikler de diğer ülkelerle sosyo-kültürel hatta ticari ilişkilerin artmasına neden olmaktadır. Bu durumda ortak bir dil kullanım gerekliliği artmaktadır. İngilizce küresel olarak ekonomik ve kültürel gücü elinde bulunduran ülkelerin kullandığı dil olması ile öne çıkan ve ortak dil olarak kullanılabilecek bir dildir. Uluslar arası olarak gerçekleşen tüm faaliyetlerin ortak dili İngilizcedir. İletişim eğlence bilim ticaret İngilizcenin kullanıldığı alanlardır. Bu kadar popüler bir dilden bizim dilimizin de etkilenmesi kaçınılmazdır. Yolda yürümekte olan bir kişi etrafına baktığında mağazaların cafelerin çoğunun adının İngilizce olduğunu görecektir Gerek kelimelerin direk olarak geçmesi ya da Türkçe köklere İngilizce ekler eklemek, Türkçe ekleri İngilizce köklere eklemek suretiyle Türkçeye uyarlanması şeklinde geçişler olabilmektedir. İngilizce kelimelerin Türkçeye geçişleri tartışmalı olarak sürmektedir.

Özgün Türkçemizi korumak mı yoksa yeni kelimelerle Türkçeyi zenginleştirmek mi daha önemli konuları, kelimelerin okunuşlarıyla mı yoksa yazılışlarıyla mı alınması gerektiği bir hayli tartışılmaktadır. İngilizce köklerin üzerine Türkçe ekler ekleyerek yeni kelimeler türetilmektedir. Bunlardan örnek verebileceğimiz bir kelime okeylemektir ve okeylemek ne demek diye baktığımızda evet tamam anlamında olan okey kelimesi eklerle start almak sahne almak gibi anlamları olan bir kelimeye çevrilmiştir. Doğru olarak kullanıldığında bir dil olarak öğrenilmek istendiğinde İngilizcenin diğer kültürleri öğrenmek sosyalleşmek dinleme becerisini arttırmak sosyal olarak prestij sağlamak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Bir lisan bir insan mantığı ile düşünülürse büyük bir kazanım olduğu görülecektir. Ayrıca; toplumsal olarak bir dil bilmenin verdiği özgüvene sahip olabilir, yabancı bir dili öğrenme aşamasında kendi anadilimizi daha iyi kavrayabiliriz. Herhangi bir iş başvurusu yapan kişiler arasında yabancı dil bilen kişiler bir adım öne geçmekte veya daha üst pozisyonlara gelebilmektedir.

Konu Yazari: mavi_dus (Tolga Savaş)
...

Kapali

Havacılık Haberleri