Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

THY uçağının kuyruk kısmı neden piste çarptı

Türk Hava Yolları’na ait İstanbul-İzmir uçağının geçtiğimiz gün kuyruk kısmının uçağın kalkışı esnasında piste çarpmasının nedeni ne olabilir? Marka kalitesi ve filosunda yer alan uçakları,çalışan pilot ve  kabin ekibi kalitesi bakımından mükemmele..

Kategori: Havacılık haberleri

Türk Hava Yolları’na ait İstanbul-İzmir uçağının geçtiğimiz gün kuyruk kısmının uçağın kalkışı esnasında piste çarpmasının nedeni ne olabilir?

Marka kalitesi ve filosunda yer alan uçakları,çalışan pilot ve  kabin ekibi kalitesi bakımından mükemmele yakın bir yapıya sahip olan Türk Hava Yolları’nda bazı zamanlar yaşanan aksaklıklar gündeme konu olabiliyor.Bunlardan biri de Türk Hava Yolları’nın  31 Aralık 2014 tarihli İstanbul-İzmir uçağının kalkışı esnasında kuyruk kısmının piste sürtmesi sonrası Atatürk Havalimanı’na geri dönmesi oldu.Uçağın neden kuyruk kısmının piste sürtebileceği konusunda yaptığımız araştırmada,uzmanlar böyle bir kazanın nedeninin büyük olasılıkla  uçağa yüklenen bavulların yanlış yüklenmesi olabileceğini düşünüyor.Bu hatayı yer hizmetlerinde çalışan görevlilerin yapabilmiş olabileceğinin altını çizen uzmanlar,uçağa kalkışından önce yüklenen bavulların uçakların dengede kalabilmesi için uçağın bagaj kısmının ön ve arka bölümüne eşit sayıda yerleştirilmesi gerektiğini söylüyor.Uçaklarda bulunan kuruk çarpışma koruma setinin denenmesi esnasında uçak üretim şirketleri de bavul yüklemesinin önemi hakkında personelin bilgilendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bahse konu uçağın kuyruk kısmının sürtmesi sonrası  sorunsuz bir şekilde geri dönmesi ,olası bir kazanın pilotun tecrübesi ve Türk Hava Yolları ‘nın her şeyden önce uçuş güvenliğini ön planda tuttuğunun gösteriyor.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri