Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Pilot nasıl olunur?

Dünya’nın en gözde mesleklerinden biri olan pilotluk için neler yapmak gerekiyor,nasıl pilot olunur? bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Havacılık sektörünün şüphesiz en önemli aktörlerinden olan pilotlar,hem aranılan hemde en gözde..

Kategori: Pilot Olmak İstermisiniz

Dünya’nın en gözde mesleklerinden biri olan pilotluk için neler yapmak gerekiyor,nasıl pilot olunur? bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Havacılık sektörünün şüphesiz en önemli aktörlerinden olan pilotlar,hem aranılan hemde en gözde meslek olarak göze çarpıyor.Özellikle son yıllarda artan sivil havacılık dünyasındaki rekabet ortamı ile birlikte bunlara paralel olarak pilot ihtiyacı da hava yolu şirketlerinin  de bu yönde çalışmalar yapmasına neden oluyor.Hava yolu şirketleri kendi bünyelerinde kurmuş oldukları eğitim akademisi türünde ki pilot okullarının yanı sıra özel pilot okulları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli olan askerlerimizden bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyor.Ancak şirket yetkilileri bu sayıların filolarında bulunan uçakların sayısını tam olarak karşılamadığını söylüyorlar.Bu nedenlerden dolayı pilotluk mesleği gelecek yıllar ve günümüz itibariyle en gözde meslekler arasında yerini almış gözüküyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre pilotluk için başvuruda bulunan kişilerden yarıdan fazlasının başvuru esnasında pilotluk için yeterli özelliklere sahip olmadıklarından dolayı eleniyor.Bu elenme nedenlerinden en önde geleni ingilizce seviyesinin yetersiz olması gösteriliyor.Pilot olmak için gerekli olan eğitim seviyesi herhangi bir liseden mezun olmak yeterli görülüyor.Ancak bir çok hava yolu şirketi filolarında istihdam edeceği pilotların 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını şart koşuyor.Pilot olmak için başvuruda bulunan adaylara yönelik kişilik özelliklerini tespit için yapılan DLR ve psikolojik yönlerinin tespiti amacıyla yapılan HTA testlerinden başarı ile geçmek gerekiyor.

Pilot olmak için en önemli unsur ise özel yada kurumsal havayolu şirketlerinin eğitim akademilerinden gerekli uçuş eğitimi almaktır.Buralardan alınacak eğitimler ile yeterli uçuş sürelerine ve tecrübesine ulaşabilir ve pilotluk için gerekli olan ATPL(Hava Nakliye Pilot Lisansı) ve PPL(Hususi Pilot Lisansı) lisanslarını alabilirsiniz.Ancak bunun için en az 50 000  Euro gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri