Son Dakika Havacılık Haberleri

THY ‘de Pilot Olma Fırsatı

Pilotluk mesleği deyince akla şüphesiz Türk Hava Yolları THY gelir. Pilot olmak isteyen herkesin hayalinde...
14/03/18 - 6:46 Yorum sayisi 0(0)

THY Tecrübeli Tecrübesiz Kabin Memuru Alımı İlanı

Kabin memuru olmayı hayal eden adaylar için Türk Hava Yolları 2017 yılının belkide son kabin...
19/11/17 - 1:23 Yorum sayisi 0(0)

2016 Yılının Son Kabin Memuru İlanı

2017 yılına girmemize sayılı günler kala kabin memuru olmak için sabırsızlıkla bekleyen havacı sevdalılarının yüzünü...
26/12/16 - 1:54 Yorum sayisi 0(0)

KABİN MEMURU OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR…

Sivil havacılık sektöründe özellikle yolcu taşımacılığı yapan firmalar kabin memuru alımı yapmaktadır.Bu alımları yapılırken genellikle  aşağıdaki yol izlenir. Ortaklığın Kabin Memuru ihtiyacını, Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcılığı veGenel Müdür  (İnsan..

Kategori: Kabin Memuru

Sivil havacılık sektöründe özellikle yolcu taşımacılığı yapan firmalar kabin memuru alımı yapmaktadır.Bu alımları yapılırken genellikle  aşağıdaki yol izlenir.

Ortaklığın Kabin Memuru ihtiyacını, Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcılığı veGenel Müdür  (İnsan Kaynakları) Yardımcılığı tarafından ortaklaşa belirlenir. Personel Başkanlığı tarafından duyuru yapılır ve başvuru yapanlar arasından seçme yapılır.Bu seçimler yapılırken bazı kıstaslar göz önüne alınır.Dilerseniz bu kıstaslar neler bunları açıklayalım.

Kabin Memuru olmak için gerekli şartlar:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Müracaat tarihinde 19 yaşını bitirmiş ve 27 yaşından gün almamış olmak,
 • İyi İngilizce bilmek (İkinci dil tercih sebebidir)
 • Fransızca, Almanca, İtalyanca veya Japonca dillerinden biriyle eğitim verenbir okuldan mezun olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı veya Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış diplomayla belgelemek
 • Yeterli derecedeİngilizce bilmek,
 • Bayanlar için : 160 – 175 cm. arası boya sahip olmak,
 • Baylar için : 170 – 185 cm. arası boya sahip olmak,
 • Boyu ile kilosu arasında uygun fark bulunmak:
 • Bayanlar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 2 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,
 • Baylar için : Kilosu boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, enfazla 5 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,
 • Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumu uçuşa müsait olmak, (Tam Teşekküllü Hastane Raporu)
 • Sabıkasız olmak,
 • Daha önce havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak.

Bu kriterleri geçen adaylara Personel Başkanlığı bölümünce hazırlanmış “Resimli başvuru formu” ön kayıt kurulu tarafından doldurtturulur ve başvuru dosyası düzenlenir.

Adaylar, İngilizce sınavı ve mülakata tabi tutulur, değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılır.

İngilizce Sınavı:

Bu sınav Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcılığı tarafından tespit edilecek tarihte, Genel Müdürlükçe belirlenen yerde ve içerikte üniversite öğretim üyesi tarafından yazılı ve sözlü olarak yapılır.

 • İngilizce sözlü sınavından en az 60 puan alınması, İngilizce yazılı ve sözlü not ortalamasının da en az 60 puan olması şarttır.
 • Fransızca, Almanca, İtalyanca veya Japonca dillerinden biriyle eğitim veren bir okuldan mezun olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı veya Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış diplomayla belgeleyen adayların, sadece İngilizce sözlü sınavına girerek en az 50 puan almaları şarttır.
 • İngilizce sınavı dışında, Genel Müdürlükçe gerekli görülen diğer konularda sınav (yazılı/sözlü/beceri) yapılabilir.

c. Mülakat:

Yukarıdaki maddelerde belirlenen şartlara haiz olan adaylar, belirtilen tarihte Genel Müdürlükçe belirlenen Kurul tarafından mülakata tabi tutulurlar.

Kurul; Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcısı Başkanlığında, Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcılığından 2, Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcılığından 3, Genel Müdür tarafından belirlenen 1 üyenin iştirakiyle 7 kişiden oluşur. Genel Müdürlükçe belirlenen değerlendirme esaslarına göre başarı sıralaması yapılır.

Kabin Memuru Adaylarının başarı durumlarına göre kesinleşen liste, % 20 oranında Yedek Aday Listesiyle, Genel Müdür onayını takiben Personel Başkanlığı tarafından adaylara duyurulur.

Kurumun tespit ettiği tarihte yapılacak eğitim sürecini başarıyla bitiren Kabin Memuru adayları, firmalarda Kabin Memuru olarak istihdam edilirler.

Eğitim sürecinde veya neticesinde belirlenmiş kadro sayısında oluşacak eksilme,YedekAday Listesi başarı sıralamasına göre değerlendirilerek tamamlanır.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: admin (Rötarsız Haber)
Havacılık dünyası ile ilgili en son haberleri yayınladığım bu site RESMİ VE ÖZEL hiçbir kurum ve kuruluşu temsil etmemektedir.Sitemizden telif hakkı ihlali olduğunu ve yanlış bilgi olduğunu düşündüğünüz içerikleri info@airportturk.net mail adresimize bildirmenizi rica ederiz....

Kapali

Havacılık Haberleri