Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

KABİN MEMURU OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR…

Sivil havacılık sektöründe özellikle yolcu taşımacılığı yapan firmalar kabin memuru alımı yapmaktadır.Bu alımları yapılırken genellikle  aşağıdaki yol izlenir. Ortaklığın Kabin Memuru ihtiyacını, Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcılığı veGenel Müdür  (İnsan..

Kategori: Kabin Memuru

Sivil havacılık sektöründe özellikle yolcu taşımacılığı yapan firmalar kabin memuru alımı yapmaktadır.Bu alımları yapılırken genellikle  aşağıdaki yol izlenir.

Ortaklığın Kabin Memuru ihtiyacını, Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcılığı veGenel Müdür  (İnsan Kaynakları) Yardımcılığı tarafından ortaklaşa belirlenir. Personel Başkanlığı tarafından duyuru yapılır ve başvuru yapanlar arasından seçme yapılır.Bu seçimler yapılırken bazı kıstaslar göz önüne alınır.Dilerseniz bu kıstaslar neler bunları açıklayalım.

Kabin Memuru olmak için gerekli şartlar:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Müracaat tarihinde 19 yaşını bitirmiş ve 27 yaşından gün almamış olmak,
 • İyi İngilizce bilmek (İkinci dil tercih sebebidir)
 • Fransızca, Almanca, İtalyanca veya Japonca dillerinden biriyle eğitim verenbir okuldan mezun olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı veya Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış diplomayla belgelemek
 • Yeterli derecedeİngilizce bilmek,
 • Bayanlar için : 160 – 175 cm. arası boya sahip olmak,
 • Baylar için : 170 – 185 cm. arası boya sahip olmak,
 • Boyu ile kilosu arasında uygun fark bulunmak:
 • Bayanlar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 2 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,
 • Baylar için : Kilosu boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, enfazla 5 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,
 • Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumu uçuşa müsait olmak, (Tam Teşekküllü Hastane Raporu)
 • Sabıkasız olmak,
 • Daha önce havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak.

Bu kriterleri geçen adaylara Personel Başkanlığı bölümünce hazırlanmış “Resimli başvuru formu” ön kayıt kurulu tarafından doldurtturulur ve başvuru dosyası düzenlenir.

Adaylar, İngilizce sınavı ve mülakata tabi tutulur, değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılır.

İngilizce Sınavı:

Bu sınav Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcılığı tarafından tespit edilecek tarihte, Genel Müdürlükçe belirlenen yerde ve içerikte üniversite öğretim üyesi tarafından yazılı ve sözlü olarak yapılır.

 • İngilizce sözlü sınavından en az 60 puan alınması, İngilizce yazılı ve sözlü not ortalamasının da en az 60 puan olması şarttır.
 • Fransızca, Almanca, İtalyanca veya Japonca dillerinden biriyle eğitim veren bir okuldan mezun olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı veya Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış diplomayla belgeleyen adayların, sadece İngilizce sözlü sınavına girerek en az 50 puan almaları şarttır.
 • İngilizce sınavı dışında, Genel Müdürlükçe gerekli görülen diğer konularda sınav (yazılı/sözlü/beceri) yapılabilir.

c. Mülakat:

Yukarıdaki maddelerde belirlenen şartlara haiz olan adaylar, belirtilen tarihte Genel Müdürlükçe belirlenen Kurul tarafından mülakata tabi tutulurlar.

Kurul; Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcısı Başkanlığında, Genel Müdür (Uçuş İşletme) Yardımcılığından 2, Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcılığından 3, Genel Müdür tarafından belirlenen 1 üyenin iştirakiyle 7 kişiden oluşur. Genel Müdürlükçe belirlenen değerlendirme esaslarına göre başarı sıralaması yapılır.

Kabin Memuru Adaylarının başarı durumlarına göre kesinleşen liste, % 20 oranında Yedek Aday Listesiyle, Genel Müdür onayını takiben Personel Başkanlığı tarafından adaylara duyurulur.

Kurumun tespit ettiği tarihte yapılacak eğitim sürecini başarıyla bitiren Kabin Memuru adayları, firmalarda Kabin Memuru olarak istihdam edilirler.

Eğitim sürecinde veya neticesinde belirlenmiş kadro sayısında oluşacak eksilme,YedekAday Listesi başarı sıralamasına göre değerlendirilerek tamamlanır.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri