Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

ATLASJET UÇAK KAZASINDA HESALAŞMA GÜNÜ

30 Kasım 2007 yılında Atlasjet’e ait olan Isparta’da düşen ve  57 kişiye mezar olan uçak kazası ile ilgili duruşmaya başlandı.Duruşmaya katılan uçağın kaptan pilot Faruk ÇAĞIMLI duruşmada isyan etti ve..

Kategori: Havacılık haberleri

30 Kasım 2007 yılında Atlasjet’e ait olan Isparta’da düşen ve  57 kişiye mezar olan uçak kazası ile ilgili duruşmaya başlandı.Duruşmaya katılan uçağın kaptan pilot Faruk ÇAĞIMLI duruşmada isyan etti ve bütün şuçun kendisine atıldığını ifade eden Çağımlı “günah keçisi ilan edildim” dedi.

Mahkemede ayrıca World Focus Hava Yolları’nda üst düzey ve teknik personel olarak görevli 10 kişi daha yargılanıyor.Davada 12 avukat 41 müşteki yer alıyor.Davada World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, Eğitim Müdürü Faruk Çağımnı, Teknik Başkan İsmail Taşdelen, pilot ve teknik personelden Yavuz Yaşar, Sinan Sevinç, Fikri Zafer Dinçer, Şahin Tufan, Reşat Atalay, Fevzi Yavuz ve Necati Küçük “taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan cezalandırılmaları talep ediliyor.

Davanın dün yapılan ilk duruşmasında Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, iddianamede Eğitim Müdürü olarak adı geçen ancak müdür olmadığını, kaptan pilot olduğunu söyleyen Faruk Çağımnı’ya kazayla ilgili farklı sorular da yöneltti. Mahkeme Başkanı, Çağımnı’ya “Uçağın yere yaklaştığını gösteren ve arızalı olduğu saptanan cihaz çalışsaydı bu uçak düşer miydi?” diye sordu. ILS adı verilen cihazla ilgili olarak Çağımnı, “Böyle düşmezdi. Yüzlerce bin dolarlık bir cihazdan bahsediyoruz. Bu cihaz 2 dakika önce kaptanı uyarır. ‘Dikkat önünde dağ var’ diye alarm verir. Ve bu uçak o 2 dakikalık zaman diliminde 9 bin fit yükselebilirdi. 9 bin saatten fazla uçuş tecrübesi olan bir pilot bu uyarıyı mutlaka dikkate alır. Uçağın kaptan pilotu da böyle bir tecrübede pilottu” diye konuştu. Günah keçisi ilan edildiğini söyleyen Çağımnı “Benim bu davada herhangi bir sorumluluğum yoktur” dedi. 

Etiketler: ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri