Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Havalimanında Gümrük İşlemleri

Bu günkü yazımızda havalimanında gümrük işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz. gümrük konusunda bilinmeyenler yanlış bilinenler yada eksik bilinenler nedeniyle çoğu yolcular yurt dışından getirdikleri eşyalara değerinden kat kat fazla cezai işlemler..

Kategori: manşet haberler

Bu günkü yazımızda havalimanında gümrük işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz. gümrük konusunda bilinmeyenler yanlış bilinenler yada eksik bilinenler nedeniyle çoğu yolcular yurt dışından getirdikleri eşyalara değerinden kat kat fazla cezai işlemler nedeniyle ücret ödemek zorunda kalıyor.

Dış hat seferleri olan havalimanlarımızı transit olarak kullanacak olan yolcuların bile bir takım eşyaları gümrüğe beyan etmek zorunda kalıyor. Örneğin Erbil’den Hollanda’nın Amsterdam şehrine gidecek olan bir yolcu Amsterdama götürmek için gümrüğe tabi eşyalar alıyor. nedir bunlar örneğin fazla adet veya tek adet olup ta televizyon gibi değeri yüksek bir eşya alıyor. bu yolcu Amsterdama gitmek için habur sınır kapısından giriş yapıyor sonra Diyarbakır Havalimanına geliyor buradan istanbula gelip oradan da Amsterdama gidecek. Bu yolculuk esnasında öncelikle Habur sınır Kapısından girerken ülkemizi transit olarak kullanacağını ve aslında gitmek istediği şehrin Amsterdam olduğunu ve bu gümrüğe tabi eşyalarını aslında Ülkemize değilde Amsterdama götüreceğini beyan ediyor. Ve Gümrük bu beyanını kayıt altına alıp yolcuya bir belge veriyor. Dikkat edelim vergi vermiyor sadece beyanını alıyor. bu sayede bu yolculuk esnasında tekrar kontrolden geçtiğinde bu belgeyi gösterip yolculuğunu rahatça devam ettiriyor.

Peki Gümrük Beyanı Yapmasa ne olurdu?

Habur sınır kapısında oldu ki gümrüğün dikkatinden kaçtı ve bu şekilde beyan vermeden ülkeye girdi. sonra İstanbul’a gitmek üzere Diyarbakır Havalimanı‘na geldi burada yapılan aramalarda bu gümrüğe tabi eşyalar tespit edilecek ve gümrük beyanı olmadığı için ülkeye vergilendirilmemiş kaçak eşya sokmak suçundan hakkında işlem yapılacak.

Peki Yurt Dışından Ülkemize gelen de transit yolcu olmayan yolcular nasıl bir işlem yapacak?

Yurt dışından ülkemize gelen ve burada kalacak olan yolcular gümrüğe tabi eşyalarını yine hava limanlarında yada sınır kapılarında gümrük görevlilerine bildirerek vergisini ödeyecek ve ondan sonra ülkeye girişi yapılacak.

Gümrük Beyanı Vermedik vergi pahalı geldi aman canım ne olacak şuradan köşeden geçer giderim diye sakın ha sakın düşünmeyin. ülkeye giren vatandaşların bagajları tek tek X-ray cihazına konularak kontrol ediliyor bu aşamada gümrüğe tabi eşyalarınız tespit edilirse düşüncelerinizi fiili harekete dönüştürmüş olmanız nedeniyle Kaçakçılıktan işlem görebilirsiniz ve buda sizin sicilinize gümrük kaçakçısı olarak işleyecektir.

Peki Yabancı vatandaşlar yada yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları değerli eşyalarını yanlarına alıp tekrar geri götürecek ise bu zaman ne yapacağız. Aslında çok basit bu aşamada da yine gümrük beyanı yapmalısınız. Örneğin yurt dışından ülkemize yatırım amaçla yada herhangi bir nedenle 100 bin lira kadar bir para getirdiniz, hemen yurda giriş yaparken gümrüğe beyan vermelisiniz ben 100 bin lira ile ülkeye giriş yapıyorum yatırım yapacağım harcayacağım vb. nedenler öne sürdünüz aradan 1 ay geçti paranın 10 bin lirasını harcadınız,   geri kalan 90 bin lirayı yine ülkeden ayrılırken geri götüreceksiniz bu aşamada girişte gümrük beyanı yaptığınız için bu parayı rahatlıkla yurt dışına götürebilirsiniz.

Peki Gümrük Beyanı Vermeseydim Ne Olurdu?

Gümrük beyanı vermeseydiniz eğer geri kalan 90 bin liranızı çantanıza koyarak yurt dışına çıkaramazdınız, bu aşamada Türk Lirasının Değerini Koruma Kanunu ve Kaçakçılık Kanunu devreye giriyor. Beyan vermeseydiniz bu geri kalan 90 bin lirayı Türkiye’de bir bankaya yatırıp gideceğiniz ülkedeki bankadan çekmeniz gerekecek ve bu nedenle ekstra ücretler banka masraflarıyla karşı karşıya kalacaksınız.

Etiketler: ~ ~ ~
Konu Yazari: mavi_dus (Tolga Savaş)
...

Kapali

Havacılık Haberleri