Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Havacılık sektöründe kim ne iş yapar ?

Havacılık sektöründe artan iş hacmi ile birlikte istihdam edilen personel sayısı da günden güne artış göstermektedir.Peki bu sektörde emek veren havacılık personelleri ne iş yapar? İşte havacılık personelleri ve görevleri;..

Kategori: manşet haberler

Havacılık sektöründe artan iş hacmi ile birlikte istihdam edilen personel sayısı da günden güne artış göstermektedir.Peki bu sektörde emek veren havacılık personelleri ne iş yapar?

İşte havacılık personelleri ve görevleri;

Pilot : Uçağı kullanan,sevk ve idaresinden sorumlu olan kişidir.

Kabin Memuru : Uçaklarda gerekli emniyet ve güvenlik uygulamalarından sorumlu,uçakta bulunan yolcuların ihtiyaç ve konforu ile ilgilenen personeldir.

Uçak Teknisyeni : Uçakların bakımlarından sorumlu olan,Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından lisans verilmek suretiyle görevlendirilen personellerdir.

Hava Trafik Kontrolörü :Uçakların  kalkış yaptıktan sonra varacağı havaalanına kadar ki trafiğini,düzenleyen,hızlı kışı sağlayan personellerdir.

Uçuş Harekat Uzmanı: Uçuşların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için uçuş planlaması yapar ve uçuş sonlanıncaya kadar uçuşu takip eder.

Yetkili Uçuş Doktoru : Uçak mürettebatı ve hava trafik kontrolörlerine yapmış olduğu periyodik kontrollerle uçuşa elverişlilik raporu verirler.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkili kılınmış olmaları gerekmektedir.

Tarayıcı Personel :Havalimanı giriş noktasında yolcu ve yakınlarını X-Ray cihazından geçirmek ve uçak giriş noktasında yolcuların uçuş kuralları çerçevesinde uçağa girişleri sağlamakla görevlidirler.

Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli : Havalimanları ve uçaklarda bulunan elektronih haberleşme,seyrüsefer ve gözetim sistemlerinin bakımı,kontrolü,ayarlarından sorumlu personeldir.

AIM Memuru : Havalimanlarında uçuş öncesi ve sonrasında gerekli olan veri ve bilgi akışını kontrol ederek,gerekli olan yerlerde kullanıma sunmakla görevlidir.Pilotlar uçuş hakkında bilgileri AIM memurlarından almaktadır.

 

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri