Son Dakika Havacılık Haberleri

THY ‘de Pilot Olma Fırsatı

Pilotluk mesleği deyince akla şüphesiz Türk Hava Yolları THY gelir. Pilot olmak isteyen herkesin hayalinde...
14/03/18 - 6:46 Yorum sayisi 0(0)

THY Tecrübeli Tecrübesiz Kabin Memuru Alımı İlanı

Kabin memuru olmayı hayal eden adaylar için Türk Hava Yolları 2017 yılının belkide son kabin...
19/11/17 - 1:23 Yorum sayisi 0(0)

2016 Yılının Son Kabin Memuru İlanı

2017 yılına girmemize sayılı günler kala kabin memuru olmak için sabırsızlıkla bekleyen havacı sevdalılarının yüzünü...
26/12/16 - 1:54 Yorum sayisi 0(0)

Havacılık sektöründe kim ne iş yapar ?

Havacılık sektöründe artan iş hacmi ile birlikte istihdam edilen personel sayısı da günden güne artış göstermektedir.Peki bu sektörde emek veren havacılık personelleri ne iş yapar? İşte havacılık personelleri ve görevleri;..

Kategori: manşet haberler

Havacılık sektöründe artan iş hacmi ile birlikte istihdam edilen personel sayısı da günden güne artış göstermektedir.Peki bu sektörde emek veren havacılık personelleri ne iş yapar?

İşte havacılık personelleri ve görevleri;

Pilot : Uçağı kullanan,sevk ve idaresinden sorumlu olan kişidir.

Kabin Memuru : Uçaklarda gerekli emniyet ve güvenlik uygulamalarından sorumlu,uçakta bulunan yolcuların ihtiyaç ve konforu ile ilgilenen personeldir.

Uçak Teknisyeni : Uçakların bakımlarından sorumlu olan,Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından lisans verilmek suretiyle görevlendirilen personellerdir.

Hava Trafik Kontrolörü :Uçakların  kalkış yaptıktan sonra varacağı havaalanına kadar ki trafiğini,düzenleyen,hızlı kışı sağlayan personellerdir.

Uçuş Harekat Uzmanı: Uçuşların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için uçuş planlaması yapar ve uçuş sonlanıncaya kadar uçuşu takip eder.

Yetkili Uçuş Doktoru : Uçak mürettebatı ve hava trafik kontrolörlerine yapmış olduğu periyodik kontrollerle uçuşa elverişlilik raporu verirler.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkili kılınmış olmaları gerekmektedir.

Tarayıcı Personel :Havalimanı giriş noktasında yolcu ve yakınlarını X-Ray cihazından geçirmek ve uçak giriş noktasında yolcuların uçuş kuralları çerçevesinde uçağa girişleri sağlamakla görevlidirler.

Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli : Havalimanları ve uçaklarda bulunan elektronih haberleşme,seyrüsefer ve gözetim sistemlerinin bakımı,kontrolü,ayarlarından sorumlu personeldir.

AIM Memuru : Havalimanlarında uçuş öncesi ve sonrasında gerekli olan veri ve bilgi akışını kontrol ederek,gerekli olan yerlerde kullanıma sunmakla görevlidir.Pilotlar uçuş hakkında bilgileri AIM memurlarından almaktadır.

 

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: admin (Rötarsız Haber)
Havacılık dünyası ile ilgili en son haberleri yayınladığım bu site RESMİ VE ÖZEL hiçbir kurum ve kuruluşu temsil etmemektedir.Sitemizden telif hakkı ihlali olduğunu ve yanlış bilgi olduğunu düşündüğünüz içerikleri info@airportturk.net mail adresimize bildirmenizi rica ederiz....

Kapali

Havacılık Haberleri