Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Geciken Yada İptal Olan Uçuşlarınızda Haklarınızı Biliyor musunuz?

Yolcu yoğunluğunun oldukça fazla olduğu havalimanlarında gecikmeli uçak seferleri oldukça sık rastlanan bir durum. uzun süreli gecikmeye giren bir uçağın hele ki saatler geçtikten sonra iptal olduğu bilgisi ise tam..

Kategori: Havacılık haberleri

Yolcu yoğunluğunun oldukça fazla olduğu havalimanlarında gecikmeli uçak seferleri oldukça sık rastlanan bir durum. uzun süreli gecikmeye giren bir uçağın hele ki saatler geçtikten sonra iptal olduğu bilgisi ise tam bir hayal kırıklığı.

Bu durum çoğu yolcunun hem maddi hemde manevi yönden zarara uğratmakta. peki bu uçağın gecikmeye girmesinden dolayı uğradığımız zararı nasıl talep edebiliriz? Gecikme ve iptal olan uçuşlar ile ilgili havayolu şirketinin sorumlulukları nelerdir? bu soruların cevabını havayolu ile yolculuk yapan çoğu insan malesef bilmiyor.


Bu sıkıntılardan yola çıkarak Son yıllarda dijital platformlarda gerçekleştirilen girişimcilik hikâyelerinden birisine imza atan Paksoy ve Deliboyraz, yolcu hakları ve hukuk konusu olan iş modellerini internet ortamına taşıyarak yolcuların taleplerini dijital ortamda alıyor. Hollanda ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki havayolu yolcularına hizmet veren Flightlaw’ın 2015 yılından bu yana Türkiye’deki yolculara da hizmet verdiğini aktaran Paksoy şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği’nin 11.2.2004 tarihli ve (EC)261/2004 sayılı Tüzüğü ve buna paralel olarak hazırlanan SHY yolcu yönetmeliği çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz ve bu yönetmelik Türkiye’de de uygulanıyor. Ancak Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, havayolu şirketlerine tazminat ödemeye zorlama yetkisi var. Avrupa’daki havacılık genel müdürlüklerinin çoğunda böyle bir yetki yok. Avrupa’da sadece ceza kesiyorlar veya kayıt alıyorlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde yolcu hakları bakımından Türkiye, Avrupa’ya göre bir adım önde diyebiliriz.”

Etiketler: ~ ~ ~
Konu Yazari: mavi_dus (Tolga Savaş)
...

Kapali

Havacılık Haberleri