Son Dakika Havacılık Haberleri

Türk Hava Yolları THY 3. Havalimanı İş İlanı

Geçtiğimiz yıl sonu tamamen taşınması planlanan atatürk havalimanında büyük taşınmanın nisan ayında olacağı kesinleşti. Şuanda...
20/03/19 - 6:32 Yorum sayisi 0(0)
Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Diyarbakır Havalimanı İş İlanı

Doğu Anadolu Bölgesinin En büyük havalimanı olan diyarbakır havalimanı yeni uçuş hatlarının eklenmesi ile personel...
18/03/19 - 5:02 Yorum sayisi 0(0)
Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Gazipaşa Havalimanı İş İlanı

Yaz ayının yaklaşmasına paralel olarak hareketlenmeye başlayan turizm sektöründe ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamak amacıyla...
18/03/19 - 1:34 Yorum sayisi 0(0)

Faciaya 100 metre Kala

Geçtiğimiz hafta içerisinde gökyüzünde meydana gelen ihmal büyük bir faciaya yol açtı haberi havacılık dünyasında soğuk duş etkisi yarattı. Bugün ortaya çıkan olayda geçtiğimiz hafta içi Atatürk Havalimanı’na iniş için..

Kategori: Havacılık haberleri

Geçtiğimiz hafta içerisinde gökyüzünde meydana gelen ihmal büyük bir faciaya yol açtı haberi havacılık dünyasında soğuk duş etkisi yarattı.

Bugün ortaya çıkan olayda geçtiğimiz hafta içi Atatürk Havalimanı’na iniş için alçalan Türk Hava Yollarına ait yolcu uçağı aynı zamanda havaalanından kalkan başka bir firmaya ait yolcu uçağının üzerinden 300 feet yani 100 metre geçti.Türk Hava Yolları pilotunun manevrası sayesinde uçakların olası bir faciaya yol açmasının önüne geçildi.Hava trafik kontrolürünün hatası sonucu ortaya çıktığı anlaşılan ihmal pilot ile kule arasındaki konuşmaların ortaya çıkması ile günyüzüne çıktı.İşte pilot ve kule arasındaki konuşmalar.

Pilot: “Bildirmem gerek. Çok kritik durumyaşadık çok. 300 feeti gördümve beklemeden kaçış kumandası verdim.”

Kontrolör: “Olayı fark ettiğimde bir an dalgınlığıma geldi. Diğer uçak 6100 feeti geçerken 600’e tırmanmasını rapor ettim. Hemen arkasından alçalış talimatı verdim. Bir an hızlı alçaldığınızı fark ettimama en fazla 600 feet yaklaşmıştınız, öyle gördümben buradan.”

Pilot: “Hayatım ben bilmiyorum 3 kaptan arkadaş, 6 göz 6 bin 300’ü gördük burada biz. Fakat o tırmanışta ben de alçalışta olduğumiçin tırmanma ikazı vermedi ama ben baştan ikazını aldım.”

Kontrolör: “Anlaşıldı efendim ben şey için söylüyorum bu konuda ben son anda fark ettim, elimden geleni yapmaya çalıştım. Durumun kritik olduğunun ben de farkındayım çok güvenli olmadığının farkındayımama hani rapor etme konusunda kararlısınız onu öğrenmek istiyorumsadece.”

Pilot: “Anladım anladım bırakalım bunu rapor etmeyi bırakalım çünkü ben descend ikazı almadım. Ben önceden kaçınma kumandası verdiğim için trafiğin ikazını almadım. Tamam rapor etmeyelim ama hakikaten çok kritik durum yaşadık. Biraz da sizin hatanız da bunu kabul edin. Çünkü 5000’deki trafiği 6000’e tırmanış veriyorsan bana anında çok yakın vaziyette bu da yaklaşmanın bir dalgınlığı var ama rapor etmeyelim.”

Kontrolör: “Ben zaten hatamı kabul ediyorum. Ben bir an dalgınlıkla bunu kabul ediyorum, bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Sizin de yaşadığınız stresin farkındayımefendim, teşekkürler yardımınız için.”

Pilot: “Bırakalım tamam. Biraz daha dikkat.”

Kontrolör: “Efendim özür diliyorum.”

Pilot: “Anladım. Teşekkür ederim iyi çalışmalar olsun. Tamam kapatalım konuyu.”

Kontrolör: “Efendim teşekkürler, iyi günler.”

Pilot: “Tamam iyi günler.”

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konu Yazari: ( )
...

Kapali

Havacılık Haberleri